Przepowiednia pałacu drzewa granatowego :)

To bardzo wyjątkowy pałac, znajdujący się w sercu starego miasta Genui. Ma bardzo bogatą historię i związaną z nim, bardzo ważną dla Genui przepowiednię. Poznajmy więc je trochę lepiej!

Adres

Palazzo Casareto – De Mari albo Palazzo Ottavio Imperiale albo Palazzo del Melograno (bo to są jego wszystkie, oficjalne nazwy) znajduje się na placu Piazza Campetto 2 w centrum starego miasta Genui.

Historia

Konstrukcja tego budynku rozpoczęła się pod koniec XVI w. Ale jeszcze przed jej ukończeniem, w 1588r. pałac został wpisany na listę Rolli i dodany do drugiej kategorii tych pałacy( tzn. pałacy, które mogły gościć książęta, ambasadorów i biskupów). Z czasem jednak, dzięki przepychowi i bogactwu pałacu, został on dodany do pierwszej kategorii Rolli (tzn. pałacy, które mogły gościć króli,cesarzy i papieży). Na przestrzeni wieków był własnością wpływowych rodzin patrycjuszy takich jak rodzina Sauli czy rodzina De Mari. W XIX w. pałac stał się własnością rodziny Casareto i pozostał w jej rękach do dzisiejszych czasów. Obecnie w pałacu, na parterze znajduje się duży sklep odzieżowy, a na wyższych pietrach, mieszkania. Najczęściej używaną, oficjalną nazwą pałacu jest  Casareto – De Mari, ale już w XVII w. pałac był znany głównie jako Palazzo del Melograno co oznacza Pałac Drzewa Granatowego.

Legenda

Ottavio Imperiale, jeden z właścicieli pałacu był zawziętym graczem gry hazardowej „biribisso”.  Była to gra, która przypominała roulette, ale zamiast obstawiania numerów, obstawiało się karty w obrazkami. I właśnie podczas gry w „biribisso”, Ottavio stracił prawie wszystkie swoje posiadłości (!). Kiedy wydawało się, że to już koniec, postawił swoją ostatnią posiadłość na kartę przedstawiającą drzewo granatowe. Ten wybór kompletnie zmienił losy gry i dzięki tej karcie Ottavio odzyskał wszystkie utracone wcześniej posiadłości (!). Od tego momentu, drzewo granatowe stało się dla niego symbolem przynoszącym szczeście 😉

Druga część legendy wspomina, że właśnie w tych dniach kiedy Ottavio wygrał, silny wiatr przywiał do Genui nasiona drzewa granatowego. Nasiona te dotarły do pałacu Ottavio i znalazły tam warunki, w których wyrosła z nich roślina. I rzeczywiście, obecnie można zobaczyć drzewo granatowe rosnące nad wejściem do pałacu (!).

Przepowiednia

Drzewo granatowe wyrosło między balkonem na pierwszym piętrze, a portalem nad drzwiami wejściowymi. Trudno uwierzyć, że znalazło tam ono odpowiednie warunki i na przestrzeni lat wyrosło z niego drzewo. Obecnie, w 2019 r.  drzewo nadal kwitnie, daje owoce i trwa … trwa pomimo bombardowań, które miały tu miejsce czy srogich zim, które zdarzają się w Genui. Jak to możliwe? Ponieważ nie spełniła się przepowiednia! Przepowiednia ta mówi:

Dopóki drzewo granatowe będzie żywe,
Genua będzie trwać w dostatku!
Jednak kiedy drzewo umrze,
będzie to również koniec Genui!

Dlatego też mieszkańcy Genui zawsze spoglądają jak się ma to drzewko i gdy jest pełne liści i wygląda na zdrowe, wszyscy są tutaj spokojni. I w takim razie, również wy jak będziecie koło niego przechodzić, rzućcie na nie okiem i będziecie tym sposobem wiedzieć jaka przyszłość czeka Genuę  😉

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.