Zaczynamy od Riomaggiore, wioski Cinque Terre wysuniętej najdalej na wschód.
Nazwa
Nazwa pochodzi od rzeczki Rio Maggiore (Rivus Major). Charakterystyczną cechą wioski są domy-wieże wybudowane w typowym, liguryjskim stylu. Riomaggiore ma również niewielki port, obok którego znajdują się dwie, małe plaże publiczne.
Jak dojechać do Riomaggiore?
• samochodem – drogą prowincjalną SP 32 z La Spezia. Po 15 minutach jazdy oraz po przejechaniu przez 2 tunele, musicie skręci w prawo, za znakami na Riomaggiore. W wiosce większość parkingów jest zarezerwowana dla rezydentów. Gdy wszystkie miejsca parkingowe są zajęte, wjazd do Riomaggiore zostaje zamknięty. Jest jednak możliwość zaparkowania samochodu na parkingu poza centrum i potem można podjechać lokalnym, elektrycznym autobusem.
• pociągiem – stacja znajduje się w centrum wioski. Pociągi kursują często, więcej szczegółów w poprzednim poście oraz na : http://www.trenitalia.com/tcom-en
• promem:
– z Zatoki Golfo dei Poeti (z La Spezia, Portovenere, Lerici) http://www.navigazionegolfodeipoeti.it/en
– z Zatoki Golfo del Tigullio (z Rapallo, Santa Margherita Ligure, Chiavari, Lavagna, Sestri Levante): http://traghettiportofino.it/en/
– z Genui: http://www.liguriaviamare.it/mare/index.php?option=com_content&view=article&id=115&Itemid=90&lang=it
Historia
Według legendy, wioska została założona w VII w. przez greckich uchodźców. Następnie w Średniowieczu była zarządzana przez lokalną rodzinę książęcą Fieschi. W 1276 r., tak jak pozostałe wioski z Cinque Terre, stała się częścią Republiki Genueńskiej, a następnie w XIX w. Zjednoczonych Włoch.
Rzeczy do zobaczenia i zrobienia
Riomaggiore jest dość mała. Wszystkie sklepy, restauracje, centrum nurkowania, itd. znajdują się wzdłuż głównej ulicy, via Colombo. Stąd możecie dojść na stację kolejową, plaże, portu promowego oraz zwiedzić kościoły albo zamek.
Kiedy będziecie naprzeciw portu, po prawej stronie zobaczycie schody ulicy via Salita Castello. Podążając nią dojdziecie do zamku Riomaggiore.
Castello Riomaggiore (Zamek Riomaggiore)
Pierwszy budynek został wzniesiony na tym wzgórzu w 1260 r. dla markiza Turcotti. Następnie przeszedł w ręce książąt Fieschi, by następnie stać się częścią Republiki Genueńskiej. W tym okresie budowla została ukończona. W następnych stulecia, pomiędzy XVIII w. i XIX w. cały kompleks został zasypany ziemią i był wykorzystywany jako cmentarz. Dopiero pod koniec XX w. zamek został odrestaurowany i stał się lokalnym centrum kulturalnym. Warto wspiąć się na wzgórze zamkowe, ze względu na wspaniały, panoramiczny widok rozciągający się na morze i Riomaggiore.
Via dell’Amore (Szlak Zakochanych)
Szlak turystyczny łączący Riomaggiore z Manarolą. To najsławniejszy odcinek Sentiero Azzurro (szlaku ciągnącego się wzdłuż wybrzeża, łączącego wszystkie pięć wiosek). Via dell’Amore to łatwy, 20 minutowy spacer nad brzegiem morza. Przepiękne widoki gwarantowane. Absolutnie do zobaczenia … gdyby nie to, że ….szlak jest zamknięty … We wrześniu 2012 r. nastąpiło obsunięcie skał, które zamknęły Via dell’Amore. Podczas tego obsunięcia zostały ranne cztery australijskie turystki. Po tym wypadku zostały wykonane prace zabezpieczające na niewielkim odcinku po stronie Manaroli. Od strony Riomaggiore szlak jest zamknięty. Obecnie przewiduje się, że prace zabezpieczające zostaną ukończone do 2023 r…..
Jedzenie
Riomaggiore jest bardzo turystycznym miejscem. Znajdziecie tu wiele restauracji, gdzie można spróbować przeróżnych dań.
Ja wam proponuję bardzo fajny street food: Frittura di pesce. To mix usmażonych w panierce rybek i owoców morza. Kosztują mało i są pyszne! Polecam, nawet jeśli nie jest to specjalnie lokalne danie. Frittura jest potrawą narodową, którą znajdziecie we wszystkich regionach Włoch. Ale kiedy chcecie zjeść coś na szybko (między jedną, a drugą wioseczką), frittura jest idealnym rozwiązaniem. Co więcej, na via Colombo jest pełno friggerie (smażalni), gdzie możecie ich spróbować.
Z kolei typowymi daniami z Riomaggiore są:
- torta di riso salata (słone ryżowe ciasto), które jest przygotowywane szczególnie przy okazji święta patrona Riomaggiore, San Giovanni Battista(św. Jan Chrzciciel),
- minestra di campo (zupa warzywna) składa się z ziemniaków, oliwy z oliwek i dzikich ziół rosnących pomiędzy winogronami lokalnych winnic,
- ravioli (rodzaj małych pierożków z farszem mięsnym albo ziołowym)
- stocafisso (ususzony w soli dorsz, podawany po uprzednim namoczeniu i ugotowaniu)
- acciughe salate (sardele w soli)
- cozze ripiene (omułki w panierce, zapiekane w piecu), z których słynie cała prowincja La Spezia
Ogrom wyboru 😉 a jesteśmy dopiero na początku zwiedzania Cinque Terre !
Nie ważne, jedliście czy nie … jedziemy dalej ! Następny przystanek: MANAROLA 🙂
- Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacj!