Rolli, pałace docenione przez Rubensa i UNESCO ;)

Rolli Days to prawdopodobnie najbardziej interesujące wydarzenie kulturalne organizowane co roku w Genui.

Czym były Rolli?

Republika Genueńska nigdy nie miała króla, a co za tym idzie, nigdy nie miała pałacu królewskiego. W przeszłości był to poważny problem. Oznaczało to bowiem, że miasto nie miało siedziby, która mogłaby przyjmować ważnych gości będący z wizytą w Genui.

Dlatego też powstały Rolli, czyli spisy najpiękniejszych i najbogatszych genueńskich pałacy, które miały prawo przyjmować ważnych gości będących z wizytą w mieście.

Historia

Rolli zostały ustanowione uchwałą Senatu w 1576 r. w czasie największego rozkwitu Republiki Genueńskiej. W tym czasie powstało wiele nowych pałacy i dlatego ważnym było ich sklasyfikowanie i uporządkowanie. Na listy Rolli zostało wpisanych ponad 150 pałacy. Były one podzielone na 3 kategorie wg. rozmiaru, bogactwa dekoracji i ważności. Zgodnie z tymi wytycznymi, istniały grupy pałacy, które mogły przyjmować kardynałów, książęta albo ambasadorów. Za każdym razem, gdy zapowiadano oficjalną wizytę, organizowano losowanie w odpowiedniej grupie pałaców (bussolotti). Tylko 3 z tych pałacy mogły przyjmować króli, cesarzy i papierzy. Były to: Pałac Gio Batta Doria (adres: Salita Santa Caterina), Pałac Nicolò Grimaldi (adres: via Garibaldi 9), Pałac Franco Lercari (adres: via Garibaldi 3).

Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

W 2006 r. 42 pałace, które były wpisane na listę Rolli, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Pozostałe 72, które dotrwały do naszych czasów, ale nie zachowały się w tak dobrym stanie, nie zostały na nią wpisane. Mimo to, również te niewpisane robią niesamowite wrażenie. Na przykład, jednym z takich pałaców jest Palazzo Imperiale (adres: Piazza Campetto 8). Na parterze tego pałacu znajduje się sklep z antykami, można tam wejść i popodziwiać niesamowite freski i rzeźby dawnego atrium. Można też wejść na pierwsze piętro pałacu (klatka schodowa jest oszałamiająca), gdzie we freskowanych salach reprezentacyjnych znajduje się bar-restauracja (można wypić drinka albo coś przekąsić).

Rolli Days

Większość pałacy Rolli na co dzień jest zamknięta dla zwiedzających. Są one bowiem siedzibami urzędów, banków oraz prywatnymi domami. Jednak po wpisaniu na listę UNESCO postanowiono, że 2 razy do roku będą one udostępniane zwiedzającym. W tym roku Rolli Days zostają zorganizowane 19/05-20/05 oraz 13/10-14/10. Naprawdę warto być w tych dniach w Genui. Pałace zwiedza się z przewodnikiem (większość mówi tylko po włosku, ale zdarzają się również przewodnicy mówiący po angielsku i francusku). Plusami jest to, że za darmo można zwiedzić pałace, które na co dzień są zamknięte (nawet jak nie rozumiecie o czym mówi przewodnik, wrażenia wizualne są gwarantowane). Minusem, trzeba odstać za każdym razem w kolejce, zanim wejdzie się do któregokolwiek pałacu.

Ciekawostki

– Praktycznie wszystkie pałace Rolli mają pewne cechy wspólne. Mają 3-4 piętra, majestatyczne, otwarte klatki schodowe, atruim, wielki ogród i loggie. Cechy okresu, w którym zostały wybudowane, tzn. w renesansie.

– w XVI w. pałace Rolli były tak nowoczesne i wyjątkowe, że wprawiły w zdumienie samego Pietra Paula Rubensa. Wykonał on rysunki wszystkich pałaców Rolli i zebrał je w jednym tomie. Chciał on, aby stały się one inspiracją i przykładem architektury dla bogatych rodzin z Antwerpi.

Kiedy nie ma Rolli Days

Rolli Days organizowane są tylko dwa razy do roku. Na szczęście kilka z pałacy Rolli można zobaczyć też w innych datach.

Poniżej wymieniam te wpisane na listę Rolli, które są otwarte przez cały rok (bo stały się muzeami):

Palazzo Reale

Adres: via Balbi 10

Wtorek-Sobota

9.00-19.00

Niedziela

13.30-19.00

Wejście: 6€;3€

Więcej info tutaj.

Palazzo Bianco

Adres: via Garibaldi 11

Wtorek-Piątek

9.00-19.00

Sobota-Niedziela

10.00-19.30

Wejście: 9€;7€ (bilet zbiorczy, obejmuje również wejście do Palazzo Tursi i Palazzo Rosso)

Więcej info tutaj.

Palazzo Rosso

Adres: via Garibaldi 18

Wtorek 9.00-18.00

Środa-Czwartek-Sobota

9.00-19.00

Piątek 9.00-21.00

Niedziela 9.30-19.30

Wejście: 9€;7€ (bilet zbiorczy, obejmuje również wejście do Palazzo Tursi i Palazzo Bianco)

Więcej info tutaj.

Palazzo Tursi

Adres: via Garibaldi 9

Wtorek-Piątek

9.00-19.00

Sobota-Niedziela

10.00-19.30

Wejście: 9€;7€ (bilet zbiorczy, obejmuje również wejście do Palazzo Rosso i Palazzo Bianco)

Więcej info tutaj.

Palazzo Podestà

Adres: via Garibaldi 7

Pałac jest otwarty w każdą pierwszą sobotę miesiąca 10.00-18.00

Wejście: 8€

Można również rezerwować wejścia grupowe.

Więcej info tutaj.

Palazzo Gerolamo Grimaldi

Adres: Salita San Francesco 4

Wtorek-Piątek

12.00-19.00

Sobota-Niedziela

11.00-19.00

Wejście:10€

Więcej info tutaj.

Palazzo Spinola

Adres: Piazza di Pellicceria 1

Wtorek-Sobota

8.30-19.30

Niedziela 13.30-19.30

Wejście: 6€;3€

Więcej info tutaj.

 

Po tych wszystkich opisach … zdecydowanie polecam Rolli Days 😉 !

 

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.