San Fruttuoso, gdzie Boże Narodzenie jest nadal magiczne…

san,fruttuoso,wigilia,swieta,liguria,wlochy

Alternatywnym i bardzo romantycznym sposobem spędzenia Świątecznego Wieczoru w Ligurii mogłoby być popłynięcie do San Fruttuoso.

To maleńka wioska rybacka znajdująca się na południowym krańcu półwyspu Portofino. Dotrzeć do niej można tylko na pieszo, szlakiem w Parku Narodowym albo łodzią. Najważniejszym miejscem jest tutaj klasztor. Budynek pochodzi z VIII w.  Następnie wszystkie zabudowania zostały zniszczone przez saraceńskich piratów. Po czym w X w. został odbudowany przez benedyktyńskich duchownych. W XIII w. wszystko przejęła wszechwładna, genueńska rodzina Doria. To oni przebudowali i nadali obecny wygląd wszystkim zabudowaniom. W 1983 r. klasztor został odrestaurowany przez Fai (włoska fundacja, która zajmuje się ratowaniem wartościowych zabytków, które popadają w ruinę) i otwarty dla turystów.

Co roku 24 i 25 grudnia w San Fruttuoso organizowana jest tradycyjna, świąteczna msza. Zaczyna się o 23. Po jej zakończeniu można zwiedzić klasztor oraz uczestniczyć w świątecznym toaście przy kieliszku ciepłego wina oraz kawałku pandolce genovese (typowego, świątecznego, liguryjskiego ciasta). Atmosfera jest naprawdę specjalna. Cisza, ciemność … bardzo tajemniczo i mistycznie. Pięknie i niepowtarzalnie. Spodoba się nawet niewierzącym i niepraktykującym 😉

Prom do San Fruttuoso rusza o 22.40 z portu w Camogli. Należy wcześniej zarezerwować (+39/0185772703 albo +39/0185772091), bo  miejsca na promie oraz w klasztorze są ograniczone. Przy wzburzonym morzu, całe wydarzenie zostaje anulowane.

Naprawdę warto spróbować!

Dodaj komentarz