San Fruttuoso, gdzie Boże Narodzenie jest nadal magiczne…

san,fruttuoso,wigilia,swieta,liguria,wlochy

Jest już prawie grudzień i praktycznie zaczynamy wchodzić w okres Świąt Bożego Narodzenia. Z tego też powodu postanowiłam, że wszystkie posty jakie opublikuję w tym miesiącu będą poświęcone bożonarodzeniowym tradycjom, miejscom oraz daniom. Oczywiście wszystko typowo liguryjskie! Zaczynam od naprawdę magicznego miejsca znajdującego się na samym cyplu Półwyspu Portofino,  San Fruttuoso.

Historia

To maleńka wioska rybacka znajdująca się na południowym krańcu półwyspu Portofino. Dotrzeć do niej można tylko na pieszo, szlakiem w Parku Narodowym albo łodzią. Najważniejszym miejscem jest tutaj klasztor z VIII w.  Następnie wszystkie zabudowania zostały zniszczone przez saraceńskich piratów. Po czym w X w. został odbudowany przez benedyktyńskich duchownych. W XIII w. wszystko przejęła wszechwładna, genueńska rodzina Doria. To oni przebudowali i nadali obecny wygląd wszystkim zabudowaniom. W 1983 r. klasztor został odrestaurowany przez Fai (włoska fundacja, która zajmuje się ratowaniem wartościowych zabytków, które popadają w ruinę) i otwarty dla turystów.

Boże Narodzenie

Co roku 24 grudnia w San Fruttuoso organizowana jest pasterka, która zaczyna się o 23.00. Po jej zakończeniu można zwiedzić klasztor oraz uczestniczyć w świątecznym toaście przy kieliszku ciepłego wina oraz kawałku pandolce genovese (typowego, świątecznego, liguryjskiego ciasta). Dodatkowo, wszystkim uczestnikom zostaje wręczony upominek 🙂 Prawdziwa wigilia! Do tego klasztor jest cały oświetlony, a podczas mszy śpiewa wigilijne pieśni profesjonalny chór … Atmosfera jest naprawdę niesamowita! Cisza, ciemność … bardzo tajemniczo i mistycznie. Pięknie i niepowtarzalnie. Spodoba się nawet niewierzącym i niepraktykującym 😉

Jak dotrzeć do San Fruttuoso

Prom do San Fruttuoso rusza o 22.40 z portu w Camogli. Należy wcześniej zarezerwować miejsce (tel. +39/0185772091), bo  miejsca na promie oraz w klasztorze są ograniczone. Cena za prom: 15€/os; dzieci 10€; więcej info tutaj. UWAGA!  Przy wzburzonym morzu, całe wydarzenie zostaje anulowane.

Naprawdę warto spróbować, takie święta pozostają na zawsze w pamięci!

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.