San Fruttuoso, klasztor i jedna z najpiękniejszych plaż w Ligurii!

San Fruttuoso było klasztorem benedyktynów. Było również schronieniem piratów i wioską rybacką. Umiejscowione w przepęknej zatoce, przyciąga co roku licznych turystów. Czy warto je zobaczyć? Absolutnie tak!

Jak dojechać do San Fruttuoso?

Nie ma drogi prowadzącej do San Fruttuoso. Można tu dotrzeć jedynie drogą morską albo pieszo, jednym z licznych tu szlaków górskich.

promem – promy wyruszają z Camogli, Santa Margherita Ligure i Portofino. Więcej info tutaj i tutaj i tutaj.

pieszo – jest kilka szlaków, które prowadzą do San Fruttuoso. Są dość wymagające, mają zdecydowanie strome podejścia i należy liczyć ok. 2h na ich przejście. Więcej info tutaj.

San Fruttuoso – biskup i męczennik

Obecny tam klasztor jest pod wezwaniem św. Fruttuoso, który był biskupem żyjącym w III w. w Tarragonie, w północno wschodniej Hiszpanii. I jako biskup stał się on męczennikiem, prześladowanym przez rzymskiego cesarza. Po jego męczeńskiej śmierci, w VIII w. jego prochy zostały przetransportowane do klasztoru, który dziś możemy oglądać.

Dlaczego właśnie półwysep Portofino?

Ze względu na swoją trudną dostępność oraz obecność źródła ze słodką wodą. W VIII w. była to idealna lokalizacja, aby wybudować kościół. Legenda głosi, że to sam św. Fruttuoso, wskazał we śnie swoich wiernych miejsce, gdzie pragnął, aby spoczęły jego popioły. Objawił się on również ówczesnemu biskupowi Tarragony, Prospero, który uciekł z Hiszpanii przed arabskimi prześladowaniami  z relikfiami świętego.  I to właśnie on zadecydował o nowym miejscu spoczynku św. Fruttuoso.

Budowa klasztoru

Klasztor został ufundowana przez zakon benedyktynów i większość wybudowanych przez nich budynków pochodzi z X i XI wieku. Z kolei krużganki zostały dodane w XII w. i zmodyfikowane w  XVI przez nowych właścicieli, rodzinę Doria. Aktualna fasada budynku pochodzi XVI w. i swoją architekturą przypomina pałace genueńskich patrycjuszy.

Groby rodziny Doria

W XV w. po opuszczeniu klasztoru przez mnichów, genueńska rodzina patrycjuszy, Doria zakupiła cały kompleks i zdecydowała by chować tam swoich przodków. Obecnie można tam zobaczyć groby rodziny Doria pochodzące z okresu od  1275 do 1305. Groby te mają charakterystyczne dekoracje składające się z biało czarnych pasów, które były ich znakiem rozpoznawczym w całej Ligurii.

Wieża Doria

Obok klasztoru góruje wieża, zwana Torre Doria. Wieża zwiadowcza wybudowana w 1562r. przez rodzinę Doria . Obecnie wieża jest nadal mieszkaniem kilku rybackich rodzin, które od pokoleń ją zasiedlają.

Zmierzch i odnowa

W XVII w. nastąpił najciemniejszy okres San Fruttuoso. Wszystkie budynki klasztoru stały się mieszkaniami rybaków, a kościół był używany jako stajnia. W 1730r. Camillo Doria zarządził pierwszą odbudowę klasztoru i przywrócił kościół do swojej dawnej świetlności. Następnie w 1915 r. miała tam miejsce gwałtowna powódź, która zniszczyła część kościoła oraz pozostałych budynków, które zostały odbudowane w 1933r. przez państwo włoskie. Ostatecznie, w 1983r. ostatni właściciele, rodzina Doria Pamphili ofiarowała San Fruttuoso fundacji, która zajmuje się promocją i odbudową historycznych budowli we Włoszech FAI (Fondo Ambiente Italiano). To właśnie fundacja w latach 1985-2017 przywróciła klaszor do swojej dawnej świetlności.

Cristo degli abissi (Chrystus z głębin)

To wykonana z brązu i zanurzona w morzu, rzeźba Chrystusa, znajdująca się niedaleko San Fruttuoso. Rzeźba została zanurzona w 1954r. na głębokości ok 17 m. Wybrane miejsce jest symboliczne, ponieważ to tam, w 1947r. zginął jeden z pierwszych włoskich nurków, profesjonistów – Dario Gonzatti. Rzeźba jest zadedykowana wszystkim osobom uprawiającym ten sport oraz ma im wszystkim przynieść szczęście, szczególnie podczas nurkowania!

Godziny otwarcia:

Klasztor jest otwarty cały rok:

Styczeń, luty,marzec, październik, listopad, grudzień: 10.00-15.45

Kwiecień, maj i druga połowa września: 10.00-16.45

Czerwiec, lipiec, sierpień i pierwsza połowa września: 10.00-17.45

Ostatnie wejście: 45 minut przed zamknięciem

Godziny otwarcia mogą ulec zmianie, szczególnie ze względu na warunki pogodowe oraz stan morza.

Klasztor jest zamknięty w poniedziałki, które nie są świętami publicznymi w miesiącach styczeń, luty, listopad i grudzień. Dodatkowe wejścia organizowane są 24 grudnia i 31 grudnia. Zamknięte 25 grudnia.

Bilety:

Dorośli: €7,50

• Ulgowy( 6-18): €3

• Dzieci 0-5: gratis

•  Uczniowie do 25 roku życia: €3

• Niepełnosprawni+osoba towarzysząca: gratis

• Rodziny: €17. (2 dorosłych+2 dzieci – każde dodatkowe dziecko gratis)

Absolutnie do zobaczenia!

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.