San Michele di Pagana, plaże i obraz Van Dycka!

To wioska rybacka, która znajduje się pomiędzy Rapallo i Santa Margherita Ligure. Piękne, krystalicznie czyste morze, bajkowe widoki i niespodzianka … obaz Van Dycka, sprawiają, że warto się tu zatrzymać 🙂

Jak dojechać do San Michele di Pagana?

samochodem – jadąc autostradą A12, zjazd w Rapallo i potem za znakami na Santa Margherita Ligure, drogą SP227. Na miejsce dojedziecie w jakieś 10 minut. Ale nie musicie korzystać z autostrady, jadąc drogą publiczną SS1 Aurelia, dojedziecie do Rapallo i stamtąd do San Michele di Pagana.

autobusem – z przystanku autobusowego przed dworcem kolejowym w Rapallo odjeżdżają linie 7 i 98, które dowiozą Was do wioski. Bilet kosztuje 1,80€.

na pieszo – San Michele di Pagana znajduje się ok. 2 km od centrum Rapallo, warto więc przespacerować się tam po prostu na pieszo 😉 Szczególnie dlatego, że trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża i oferuje piękne widoki na morze!

Historia

Pierwsze siedlisko zostało założone w tym miejscu przez starożytnych Rzymian. Następnie, w średniowieczu nastał okres dominacji Republiki Genueńskiej, a po jej upadku Napoleona Bonaparte. W zasadzie przez cały ten okres San Michele di Pagana dzieliło swoje losy z pobliskim Rapallo, które stawało się coraz ważniejszą miejscowością w tej okolicy. Następnie, ważnym wydarzeniem było podpisanie w tutejszej willi Spinola traktatów pokojowych między Królestwem Włoch a Królestwem Jugosławi po zakończeniu I Wojny Światowej.

Rzeczy do zrobienia i zobaczenia

San Michele di Pagana znajduje się nad brzegiem morza i rozciąga się nad 3 małymi zatokami: Pomaro, Trelo i Prelo i każda z nich ma swoją plażę. Pomaro jest pierwszą zatoką, którą zobaczycie przyjeżdżając od strony Rapallo. Z kolei Trelo znajduje się przy średniowiecznej części wioski i tutaj znajduje się też spora plaża publiczna.

Z kolei aby dojść do Prelo, należy podejść wzgórzem, na którym znajduje się cmentarz oraz kościół św. Michała i zaraz za nim znajduje się urocza zatoka Prelo z jej plażą publiczną oraz fragmentem plaży prywatnej. Dodam, że w tym roku (2020) na plażach publicznych w San Michele di Pagana nie obowiązują wcześniejsze rezerwacje miejsc na tych plażach.

Kościół San Michele Arcangelo

Jak już wcześniej wspomniałam, na wzgórzu między Trelo i Prelo znajduje się kościół. Został on wybudowany już w XII w. nastepnie wielokrotnie przebudowany, obecna budowla pochodzi z XVIII w. Z zewnątrz kościół nie robi większego wrażenia, natomiast kiedy wejdziecie do środka, będziecie zaskoczeni.

Wnętrze kościoła jest dosłownie wytapetowane obrazami! Co więcej, nie jakichś tam lokalnych, anonimowych artystów .. tylko światowej sławy malarzy. Na ścianach znajdziecie obrazy Luca Giordano, Guido Reni, Guercino oraz dwie, XVI wieczne tablice z wizerunkami Matki Boskiej i Jezusa namalowane przez nieznanego flamandzkiego malarza.Wszystkie dzieła zostały podarowane kościołowi przez rodzinę liguryjskich patrycjuszy, Spinola.

Jednak największą atrakcją kościoła jest tutaj płótno namalowane przez Antoona Van Dycka. Obraz przedstawia ukrzyżowanie Jezusa oraz świętych Franciszka, Bernarda oraz Francesco Orero – lokalnego patrycjusza, który zamówił, zakupił i podarował płótno kościołowi. Oznacza to, że obraz został wykonany na zamówienie właśnie dla tego kościoła. Oznacza to też, że Van Dyck znajdował się w San Michele Pagana aby wykonać ten obraz, co potwierdzają dokumenty, według których przebywał on w Ligurii w latach 1621 – 1624.

Villa Spinola

Idąc od kościoła w kierunku Santa Margherita Ligure, przejdziecie obok jednego z miejsc-symboli. Otóż w 1920 r. po zakończeniu I Wojny Światowej w Willi Spinola został podpisany traktat pokojowy między Królestwem Włoch a Królestwem Jugosławi. Stanowił on część tzw. traktatów z Rapallo. Poza wyżej wymienionym, w Rapallo właśnie została podpisana umowa międzynarowoda między Rzeszą Niemiecką a Rosją Sowiecką, która stanowiła wznowienie kontaktów między tymi krajami po zakończeniu I Wojny Światowej. Obecnie willa jest własnością prywatną, ale z drogi można ją zobaczyć przez ogrodzenie.

Cóż dodać, moim zdaniem San Michele di Pagana jest wspaniałą niespodzianką między Rapallo a Santa Margherita Ligure. Warto się tu zatrzymać i zrelaksować na tutejszych plażach, a potem zajrzeć do kościoła San Michele, czy zobaczyć miejsce, gdzie decydowano o losach Europy po zakończniu I Wojny Światowej. Zdecydowanie do zobaczenia!

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.