Santa Margherita Ligure, miasto czerwonych krewetek ;)

santa margherita ligure liguria italy

Santa Margherita Ligure

Na dobry początek, proponuję wycieczkę do Santa Margherita Ligure. Wycieczka całodniowa, ze zwiedzaniem i opalaniem na plaży (latem oczywiście ;), a potem marszem, rowerem lub innym środkiem lokomocji możecie się wybrać do Portofino.

Jak dojechać do Santa Margherita Ligure?

pociągiem (stacja Santa Margherita Ligure-Portofino; bilet z Genova Brignole [dworzec główny w Genui]: pociąg regionale [osobowy] kosztuje 3,40€ ; pociąg intercity z Genova Brignole: 8,00€; wszystkie dokładniejsze informacje znajdziecie na anglojęzycznej stronie internetowej włoskich kolei: http://www.trenitalia.com/tcom-en )

samochodem
*autostrada A12 (zjazd z autostrady w miejscowości Rapallo i potem podążając za drogowskazami na Santa Margherita Ligure ; wszystkie informacje na anglojęzycznej stronie włoskich autostrad : https://www.autostrade.it/autostrade_en-gis/percorso.do )
*Aurelia SS1, czyli droga normalna (o wiele bardziej malownicza niż autostrada, ciągnie się cały czas skalistym brzegiem morza … widoki gwarantowane!!! )

Santa Margherita Ligure jest urokliwym kurortem liguryjskim, który ze wzgędu na swój łagodny klimat, urokliwe kamienniczki oraz intensywne życie towarzyskie (liczne dyskoteki i kluby), jest jednym z najpopularniejszych miast w Ligurii. Miasteczko jest łatwe do ogarnięcia, jakimkolwiek środkiem transportu przyjechaliście, podążajcie za drogowskazami do centrum.

(Jeśli przyjechaliście samochodem, w centrum większość parkingów jest płatna, z reguły 2,50 €/h (niebieskie parkingi) i do tego w sezonie płaci się do północy …. Jednak oddalając się nieco od centrum, np. na ulicy Corso G. Matteotti jest sporo białych parkingów (gratis), więc da się zorganizować ekonomiczny pobyt.)

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia :

Spacerując po centrum, bez wątpienia traficie na Piazza Caprera (główny plac miasta), gdzie bez wątpienia zwrócicie uwagę na:

Santuario di Nostra Signora della Rosa (Kościół Matki Boskiej z Różą)

11

Obecna budowla pochodzi z 1658 r., natomiast wzmianki o pierwszej świątyni w tym miejscu pochodzą aż z XIII w. Kościół jest wart zobaczenia przede wszystkim ze względu na średniowieczną rzeźbę znajdującą się w jego wnętrzu. Przedstawia ona Maryję z Dzieciątkiem oraz różą (Signora della Rosa).

Legenda głosi, że podczas rozbiórki pierwotnego budynku kościoła, pod ołtarzem głównym został znaleziony wielki zbiornik z wodą pachnącą różami. Według mieszkańców Santa Margherita Ligure, ta woda i to miejsce ma właściwości cudotwórcze i do dzisiaj wierzy się, że Maryja z różą (Signora della Rosa) ulecza chorych, szczególnie dzieci.

Natomiast przemierzając Piazza Martiti della Libertà, natraficie na :

Castello (Zamek)zamek santa margherita ligure

(adres: Piazzale San Giacomo 3).

Został wybudowany w celach obronnych w 1550 r. , aby chronić miasto przed atakami piratów. Zamek spełniał swoją funkcję do XVIII w. W następnych stuleciach stracił zupełnie na znaczeniu i popadł w ruinę. Został odrestaurowany po Pierwszej Wojnie Światowej. Obecnie jego wnętrze gości wystawy lokalnych artystów.

 

Powyżej zamku, podchodząc po schodach znajduje się przepiękna

 Villa Durazzo Centurione

http://www.villadurazzo.it/

adres: Piazzale San Giacomo 3

Godziny otwarcia: 9.00-13.00 i 14.30-18.30, zimą do 17.00;

bilety dorośli 5,50€; dzieci od 6-12 lat 3,00€;

zwiedzanie parku gratis

Kompleks pałacowy składający się z dwóch willi oraz parku z XVII w., w którym znajduje się interesujący ogród tzw. włoski z typowymi dla ligurii ścieżkami wyłożonymi biało czarnymi kamyczkami, tzw. risseu.

Willa została wybudowana na wzgórzu, w 1678 r. przez markizów Durazzo, którzy używali jej jako letniej rezydencji nadmorskiej. Natomiast w XVIII w. została zakupiona przez rodzinę książęcą Centurione (stąd podwójna nazwa willi), która następnie w 1821r. ją powiększyła i wzbogaciła park o nowe egzotyczne rośliny oraz marmurowe rzeźby. Pod koniec XIX w. została sprzedana i stała się siedzibą Grand Hotelu. Po wojnie, w 1973 r. zakupiła ją gmina i od tego czasu jest miejscem wystaw oraz lokalnych wydarzeń kulturalnych. W środku można zwiedzić apartamenty książęce oraz muzeum poświęcone lokalnemu pisarzowi Giovanniemu Rossi.

Z ciekawostek dodam , że w willi w 2007r. pobrali się

Rod Steward i Penny Lancaster 😉

Innym miejscem wartym odwiedzenia jest targ rybny

Mercato del pesce

adres: Corso Marconi 6

Godziny otwarcia: 8.00-13.00 i 16.00-20.00

Największą atrakcją tego targu, jest oczywiście możliwość zakupienia ryb bezpośrednio od rybaków, za ceny zdecydowanie niższe niż w sklepach !!! Poza tym pozostaje zawsze interesującym doświadczeniem zobaczenie złowionego rekina czy krabów ….

Gamberi Rossi (czerwone krewetki)

Po tych wszystkich spacerach i zwiedzaniu na pewno dopadnie was głód !!! Zatrzymajcie się w jednej z restauracyjek i spróbujcie lokalnej specjalności … czerwonych krewetek (gamberi rossi). Przede wszystkim ze względu na ich delikatny, wyjątkowy smak (są rarytasem !) i dlatego, że jesteśmy w Santa Margherita Ligure, która z nich słynie !

IMG_0053

Jeśli chodzi o wybór miejsca, gdzie coś przekąsić, przyznaję, że trudno jest źle trafić, raczej wszyscy mają świeże ryby i owoce morza (przede wszystkim za sprawą targu rybnego).

To, na co należy uważać, to CENY. W Santa Margherita Ligure, która jest dość ekskluzywnym kurortem, należy zwracać uwagę na wybór miejsca, gdzie zamierzamy się posilić. Na pewno sprawdzając przed wejściem do jakiegokolwiek lokalu menu (musi być wystawione przed wejściem do każdej restauracji) nie musicie się obawiać, że będziecie mieć niespodzianki 😉

Alternatywą dla restauracji (jeśli nie chcecie za dużo wydawać) i dla pizzy, są zdecydowanie gastronomie. Są to sklepiki, w których są sprzedawane gotowe posiłki. Z reguły mają wystawione stoliki, przy których można usiąść i zjeść. Mają zawsze witrynę, z której można powybierać co się chce zjeść (dania zimne i ciepłe). Ogromną zaletą tych miejsc są ich ceny (znacznie niższe niż w restauracjach) i fakt, że jedzenie jest zawsze świeże i typowe dla miejsca, w którym się znajdujecie. Minusikiem, to że nie ma kelnerów, więc musicie sami się obsłużyć, nakryć do stołu (np. sztućce, serwetki czy przyprawy sami musicie sobie wziąć z przygotowanego dystrybutora ) też „zastawa” jest zazwyczaj plastikowa, a po posiłku, należy samemu zebrać talerze ze stołu…. jak w domu !!! 😉

Kolejną niskobudżetową alternatywą są również piekarnie (panificio). Czego należy spróbować w liguryjskiej piekarni??? FOCACCIA !!!! Wydacie niewiele, zjecie coś typowego właśnie dla Ligurii, nasycicie się i będziecie usatysfakcjonowani.

A po jedzeniu, jak nic należy odpocząć !!! a gdzie się lepiej odpoczywa, jeśli nie na plaży ?!?!

Plaże

 

Mamy tu do wyboru plaże publiczne i prywatne. Na prywatnych można wynająć dziennie, tygodniowo lub miesięcznie miejsce do opalania, które przewiduje leżak + parasol przeciwsłoneczny (ceny, w zależności od plaży jaką wybierzemy wahają się od 20€ do 30€ za dzień).

Jednak również plaże publiczne są całkiem nieźle zaopatrzone. Mają prysznice, bardzo często przebieralnie i również tam można wynająć leżak i parasol (ceny, plus minus 5,00€ parasol słoneczny i 10,00€ leżak, za dzień)

Jeśli jednak jesteście w nastroju do zwiedzania i odkrywania Ligurii … albo przyjechaliście poza sezonem plażowym, gorąco zachęcam wszystkich do „wyskoczenia” do pobliskiego Portofino, o którym piszę tutaj.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.