Santo Stefano d’Aveto, górski kurort w Ligurii!

Santo Stefano d’Aveto to urocze, górskie miasteczko we wschodniej Ligurii. To miejsce gdzie zimą jeździ się na nartach, a latem uprawia trekking. Miasteczko znajduje się w bardzo spokojniej dolinie Aveto i jest to doskonałe miejsce na odpoczynek i zregenerowanie sił.

Jak dojechać do Santo Stefano d’Aveto?

  • samochodem – do miasteczka nie można dojechać bezpośrednio autostradą. Najlepszym sposobem jest dojechanie najpierw do Chiavari. Stamtąd, drogą SP225 dojeżdża się do miejscowości Carasco, gdzie zobaczycie pierwsze znaki drogowe na Santo Stefano d’Aveto (droga SP586). Należy liczyć ok. 1h jazdy między Chiavari a Santo Stefano d’Aveto.
  • autobusemlinia 11, która łączy Chiavari z Santo Stefano d’Aveto. W tym wypadku należy liczyć ok. 2h na podróż (!). Bilet 1,80€. Więcej info tutaj.

Historia

Miasteczko zostało prawdopodobnie ufundowane już w czasach prehistorycznych. Pierwsze wzmianki o siedlisku w tych rejonach pochodzą z II w.p.n.e. kiedy to u stóp góry Monte Penna rozegrała się bitwa między Rzymianami a plemionami Liguryjczyków. Następnie w XII w. cesarz Barbarossa ofiarował feudo w postaci Santo Stefano d’Aveto lokalnym możnowładcom, rodzinie Malaspina. To własnie oni wybudowali tutaj zamek, który przetrwał do naszych czasów. W następnych stuleciach, za sprawą korzyści uzyskiwanych poprzez małżeństwa kombinowane, miasteczko przeszło w ręce arystokratycznej rodziny Fieschi, a potem genueńskiej, w zasadzie najważniejszej w całym regionie, rodziny Doria. Potem nadszedł okres dominacji Napoleona, a po jego upadku miasteczko stało się częścią Królestwa Sardynii, by ostatecznie w 1861 r. stać się częścią zjednoczonych Włoch.

Kiedy tu dojedziecie najprawdopodobniej pierwszym miejscem, które przyciągnie waszą uwagę będzie zamek, który zobaczycie naprzeciw dużego parkingu.

Zamek Malaspina

Zamek Malaspina został wybudowany w XIII w. Znajduje się on w centralnej części miasteczka i został wzniesiony na bazie bardzo nieregularnego wielokąta. Niedawno zamek został odrestaurowany (przez ostatnie lata był zamknięty dla zwiedzających). W środku można zobaczyć resztki baszt, murów obronnych i kruszganków.

Stare miasto

Od zamku możecie podejść do starej części miasta Santo Stefano d’Aveto. Jest bardzo urocza i składa się praktycznie z dwóch głównych ulic: via al Castello and Piazza della Vittoria. Tutejsza architektura zdecydowanie różni się od tej, którą możecie zobaczyć w nadmorskiej Ligurii. Z tego też powodu, uważam ją za jeszcze bardziej interesującą 😉

Na starym mieście możecie znaleźć sporo lokalnych sklepików, które oferują lokalne produkty takie jak sery, ciasta, grzyby, salami (wszystkie przepyszne i super ekologiczne!).

Następnie, wychodząc ze starego miasta ulicą viale Emanuele Razzetti dojdziecie do lokalnego kościoła.

Sanktuarium di Nostra Signora di Guadalupa

Aktualna struktura kościoła została wybudowana w 1929 r. Wśród elementów godnych uwagi, warto wspomnieć o medalnionie Kolumba, wykonamym z bronzu i wbudowanym w drzwi wejściowe kościoła.

Turystyka

Miasteczko w 2006 r. otrzymało „Pomarańczową Flagę”, oznaczenie przyznawane małym gminom, które wyróżniają się w dziedzinie turystyki. Santo Stefano d’Aveto jest znane w okolicy jako doskonałe miejsce, gdzie można jeździć na nartach, wspinać się i chodzić po górach czy nawet jeździć konno. Właśnie zimą tutejsze góry, to doskonałe miejsce na rekreacyjną jazdę na nartach.

Góry

Tutejsze szczyty są dość wysokie, a szlaki na nie prowadzące nie sa nigdy zatłoczone! Do najwyższych  należą:

  • Monte Maggiorasca (1,809 m.n.p.m)
  • Monte Bue (1,775 m.n.p.m.)
  • Monte Penna (1,735 m.n.p.m.)
  • Monte Tomarlo (1,602 m.n.p.m.)
  • Groppo Rosso (1,592 m.n.p.m.)

Wszystkie znajdują się na terenie lokalnego rezerwatu Parco Naturale Regionale dell Aveto. Wszystkie szlaki są bardzo dobrze oznakowane i pozwalają na spędzenie przyjemnego czasu w górach. W najbliższym czasie zamierzam opisać kilka z tych szlaków 😉

Grzyby

Grzyby ze Santo Stefano d’Aveto są bardzi znane w całej Ligurii. Lokalni mieszkańcy mają tu swoje ulubione miejsca, w których zawsze znajdują najpiękniejsze prawdziwki i oczywiści nikomu nie zdradzają, gdzie się one znajdują 😉 Ostatnimi czasy jednak zbór grzybów został tu ograniczony i jest on odgórnie, prawnie regulowany (trzeba mieć licencję i zdawać sprawozdanie z ilości zebranych grzybów).

Cóż więcej mogę dodać? Z pewnością Santo Stefano d’Aveto jest miejscem, gdzie odpoczniecie od tłumów w Cinque Terre, będziecie mogli pomaszerować po spokojnych szlakach, a jeśli wpadniecie tu zimą, nawet pojeździć na nartach! Zdecydowanie polecam!

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.