Sarzana, gdzie mieszkał sam Dante Alighieri!

Sarzana (czyt. Sardzana) to miasto położone we wschodniej Ligurii, bardzo blisko granicy z Toskanią. Jest bardzo malownicze i tak naprawdę przypomina bardziej miasteczko toskańskie niż liguryjskie. Cecha ta sprawia, że jest ono bardzo wyjątkowe i zdecydowanie warte odwiedzenia.

Jak dojechać do Sarzany?

samochodem

  • autostradą A12 – bardzo łatwo. Wystarczy z niej zjechać na zjeździe Sarzana. Więcej informacji tutaj.
  • lokalnymi drogami:

                – SS1 Aurelia – z Pizy (na wschodzie), za znakami w kierunku Genova. Także z La Spezia (na zachodzie), za znakami na Sarzanę.

                – SR62 z Parmy (na północy) jadąc za znakami na La Spezia.

– pociągiem – w Sarzanie jest mały, ale dość ważny węzeł kolejowy. Zatrzymują się tu pociągi jadące z Parmy, Pisy, La Spezii i Genui. Więcej informacji tutaj

– autobusem – z La Spezia liniami: L/S, Via Autostrada i Via Ceparana. Więcej informacji tutaj.

Historia

Miasto zostało założone w strategicznym miejscu i od zawsze było  ważnym punktem na mapie. Pierwsze dokumenty o Sarzanie pochodzą z X w., ale jest pewne, że pierwsze siedlisko istniało tu już w neolicie. Podczas XIV w. Sarzana była częścią Republiki Pizy i następnie w XVI w. Republiki Genueńskiej. W 1861 r. została włączona do Zjednoczonych Włoch.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia:

Stare miasto w Sarzanie jest usytuowane bardzo blisko dworca kolejowego. Bardzo łatwo jest je znaleźć ponieważ mury miasta i bastiony zachowały się w doskonałym stanie do dzisiejszych czasów. Do starego miasta można dostać się przez jedną z dwóch, średniowiecznych bram.

Porta Romana i Porta Parma (Brama Rzymska  i Brama Parmeńska)

Na południu znajduje się lepiej zachowana i bardziej udekorowana Porta Romana. Nazwa pochodzi od jej położenia, tzn. w kierunku Rzymu. Z kolei po przeciwnej stronie starego miasta, na północy,  Porta Parma. Ta jest nieco mniej widoczna, ponieważ została wkomponowana w późniejszych stuleciach w okoliczne budynki mieszkalne.

Za Bramą Rzymską można skręcić w prawo, w uliczkę via Cittadella, która prowadzi prosto do tutejszej fortecy.

Fortezza Firmafede (Forteca Firmafede)

Adres: Via Cittadella

Godziny otwarcia zależą od sezonu.

Więcej informacji tutaj.

Wejście: 4€;3€ ulgowy

Muzeum fortec: 8€;6€ ulgowy

Forteca pochodzi z XIII w. i była pierwszą fortyfikowaną budowlą w Sarzanie. Następnie została przebudowana w XIV w. przez Lorenzo de Medici, by potem zostać zakupiona wraz z całym miastem przez Republikę Genueńską. Obecnie forteca jest miejscem wystaw lokalnych artystów oraz siedzibą Muzeum Fortec Sarzańskich.

Piazza Matteotti (Plac Matteotti)

Od fortecy można pójść prosto ulicą via Fiasella, którą dochodzi się do głównego placu miasta, Piazza Matteotti. Tutaj można przysiąść w jednym z lokali, coś zjeść i odpocząć.

Palazzo Roderio (Pałac Roderio)

Przy placu znajduje się elegancki budynek, Palazzo Roderio, w którym obecnie znajduje się Urząd Miasta. Warto zajść na jego podwórze, aby podziwiać niespodziewaną kolekcję starożytnych, lokalnych znalezisk. Znajdują się tu przede wszystkim kolumny i posągi … robią wrażenie. Wejście na podwórze gratis.

Spacerując po wąskich uliczkach starego miasta warto jeszcze zobaczyć jeden z jej licznych kościołów:

Pieve di Sant’Andrea (Kościół Pieve di Sant’Andrea)

To najstarszy kościół w Sarzanie. Został prawdopodobnie zbudowany w X lub XI w. W środku można obejrzeć piękne rzeźby wykonane z marmuru pochodzące z XIV i XV w.

Ciekawostki

  • Jeden w najważniejszych dokumentów Sarzany pochodzi z 1306 r. Było to pełnomocnictwo Dantego Alighieri do podpisania pokoju pomiędzy Sarzaną a Luni (pisałam o Luni tutaj). Jest to unikatowy dokument, ponieważ potwierdza jego obecność w Sarzanie podczas jego wygnania (które trwało ponad 20 lat!) O tym okresie wie się naprawdę niewiele. Jedynymi, pisanymi dokumentami potwierdzającymi jego obecność poza Florencją jest ten z Sarzany oraz drugi z Rawenny (gdzie zmarł na malarię).
  • Charakterystyką Sarzany jest to, że wszystkie jej średniowieczne bastiony są zamieszkane! Jest to dość zabawny widok: nowoczesne mieszkania wewnątrz średniowiecznych zabudowań obronnych 😉
  • Soffitta in strada, to targ staroci organizowany na ulicach starego miasta. Można tu znaleźć wszystko: meble, ubrania, książki i wiele innych. Jest on organizowany 3-4 razy do roku. Najbliższy 07/12-10/12.

 

Wprawdzie Sarzana nie jest tak popularna jak pobliskie Cinque Terre, ale moim zdaniem warto ją dodać do planu podróży po Ligurii!

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.