Savona, miasto św. Walentego, Kaplicy Sykstyńskiej i mydła!

Savona jest jednym z największych i najważniejszych miast w Ligurii. Położona w zachodniej części regionu jest kompletnie ignorowana przez turystów. Niesłusznie! Jest tu tak wiele rzeczy do zobaczenia, że w tym poście postanowiłam tylko napomknąć o tutejszych atrakcjach. A w przyszłości opisać je dokładniej w odzielnych postach. I w takim razie, rozpocznijmy wiedzanie Savony!

Jak dojechać do Savony?

– samochodem – jeśli jedziecie autostradą A10, A6 albo A26 wystarczy zjechać z autostrady zjadem Savona, a następnie kierować się za drogowskazami do centrum. Więcej tutaj.

– pociągiem – Savona jest jednym z najważniejszych węzłów kolejowych w Ligurii. Oznacza to, że w zasadzie wszystkie rodzaje pociągów z Genui, Turynu i Francji się tu zatrzymują. Więcej tutaj.

Savona ma ok. 60 000 mieszkańców jest więc dość dużym miastem. Jednak stara część miasta, która jest interesująca dla turystów jest dość mała i bardzo łatwa do obejścia 🙂

Historia

Pierwsze ślady, które potwierdzają obecność siedliska w tym miejscu pochodzą z epoki bronzu. Następnie, w starożytności, Savona była sprzymierzona z Kartaginą i brała udział w II Wojnie Punickiej. Po przegranej, miasto zostało zdobyte przez Rzymian. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, Savona była zdobywana przez: Gotów, Bizantyjczyków, Lombardczyków oraz Franków (!!!). Następnie, w XII w. stała się niepodległym miastem. W okresie Średniowiecza, była nękana atakami saraceńskich piratów, ale z nadejściem renesansu sytuacja miasta bardzo się odmieniła.

Pomiędzy XV i XVI w. aż 2 wybranych papieży pochodziło właśnie z Savony (Sykstus IV and Grzegorz II). Dzięki nim miasto przeżyło niesamowity rozkwit i stało się bardzo bogate. Jednak już na początku XVI w. Republice Genueńskiej, po długich i krwawych bitwach, udało się podbić Savonę i przyłączyć ją do swoich terenów. Po utracie niepodległości, Savona straciła na znaczeniu i już nigdy nie udało jej się pokonać Genui.

Następnie w XIX w. Savona była częścią Francuskiego Imperium, a po upadku Napoleona i zjednoczeniu Włoch, stała się częścią Włoch 😉

Podczas II Wojny Światowej miasto zostało bardzo poważnie zniszczone … szczególnie jego stara część. Na szczęście, po zakończeniu wojny, stara część Savony została odbudowana i możemy ją podziwiać również obecnie!

Nazwa

Nie jest do końca pewne skąd pochodzi nazwa Savona. Istnieje kilka teorii:

-jedna, że nazwa pochodzi od antycznego słowa z języka liguryjskiego saiv or sav, które oznaczało naczynie z wodą,
-kolejna, że pochodzi od staroceltyckiego słowa sovconna, które oznaczało celtycką boginię rzek.
-ostatnia wersja głosi, że nazwa pochodzi od mydła (po francusku savon to mydło), które było produkowane i eksportowane z Savony na całą Europę.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Stare miasto jest dość małe i łatwe do ogarnięcia. Na mnie przede wszystkim zrobiły wrażenie średniowieczne i renesansowe portale oraz kamienice … bardzo piękne i imponujące. Spacer po uliczkach starego miasta to wielka przyjemność.

Jednak największe atrakcje Savony znajdują się na nieodległej via Ambrogio Aonzo. Są to katedra oraz kaplica.

Cattedrale dell’Assunta

Została wybudowana w XVI w. po zburzeniu pierwotnego kościoła z IX w. Wewnątrz kościoła możecie podziwiać piękną, marmurową chrzcielnicę oraz marmurowy krzyż. Robi również wrażenie przebogaty, renesansowy pulpit.

Po prawej stronie od wejścia zobaczycie z kolei drzwi, które prowadzą do pobliskiego krużganka. Pochodzi on z XVI w. i jest naprawdę przepiekny! Szczególnie fragmenty odkrytych mozaik na ścianach.

Jednak największą atrakcją kościoła są tu relikwie św. Walentego, patrona zakochanych. Zazwyczaj relikwie nie są pokazywane zwiedzającycm, ale raz do roku, w tygodniu poprzedzającym Walentynki, relikwie (kość przedramienia) zostają wystawione na widok publiczny 😉

Kaplica Sykstyńska

Obok katedry, przy krużganku, znajduje się z kolei Kaplica Sykstyńska. Nie przypadkowo nosi tę nazę. Jej budowę zarządził bowiem papież Sykstus IV, czyli ten sam, który zarządził budowę tej sławnej kaplicy w Watykanie. Pochodził on z Savony i po wyborze postanowił wybudować kaplicę-grób dla swoich rodziców. Tak się złożyło, że kiedy ja byłam w Savonie, kaplica była zmknięta … dla waszej informacji Kaplica otwarta jest w tylko soboty i niedziele 10.00-12.30 oraz 16.00-18.00, są też udostępniane apartamenty papieża Pio VII i muzeum skarbu katedry (jedno tylko w sobotę, drugie tylko w niedzielę od 16.00-16.30 … ale w tej sytuacji najlepiej skontaktować się telefonicznie); wejście kosztuje 2€/os.

Palazzo Gavotti

Kiedy spacerujecie po starym mieście, zdecydowanie powinniście zobaczyć to miejsce. To muzeum, w którym znajdują się dzieła arystów takich jak: Fontana, Picasso, Mirò or Man Ray. Poza tym, cały pałac robi wrażenie, pochodzi on z XV w. i utrzymany jest w renesansowym stylu.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek, Wtorek – zamknięte

Środa – 10.00-13.30

Czwartek, Piątek, Sobota – 10.00-13.30 i 15.30-18.30

Niedziela- 10.00-13.30

Bilety: 8€; ulgowy 5€

Wieże

W przeszłości w Savonie, jak w wielu innych miastach w Średniowieczu, znajdowało się wiele domów-wież. Z czasem, z powodów bezpieczeństwa i możliwości zawalenie się tych budowli, wiele z nich zostało rozebranych. Obecnie w Savonie może zobaczyć mniej niż 10 wież. Do najsławniejszych z nich należą:

Wieża Brandale

Została wybudowana w XII w. i jest większa i wyższa niż pozostałe. Jej nazwa pochodzi od dawnej tradycji, według której w wieży przechowywano flagę miasta (i właśnie flagę nazywano brandale). W wieży znajduje się dzwon, który był używany w ważnych dla Savony momentach. Fasada udekorowana jest wizerunkiem Matki Boskiej oraz herbami możnych rodzin, które rządziły Savoną. Wieża otwarta jest dla zwiedzających w każdą sobotę od 10.00 -12.00.

Wieża Corsi i wieża Guarnero

Znajdują się odok wieży Brandale i są zdecydowanie mniejsze i niższe. W przeszłości ta część miasta była bardzo gęsto zabudowana i znajdowało się tu wiele innych wież i domów. Obecnie jest tylko spory plac z widokiem na morze. Z ciekawostek dodam, że obie wieże zostały rozebrane po przegranej Savony z Genuą i następnie odbudowane dopiero po II Wojnie Światowej.

Wieża Leon Pancaldo

Blisko morza znajduje się kolejna wieża. Bardziej przysadzista niż te wyżej wymienione. Jest symbolem miasta i mieszkańcy nazywają ją „torretta” (wieżyczka). Została wybudowana w XIV w. i była częścią murów obronnych miasta. Obecnie wieża jest zadedykowana Leonowi Pancaldo, marynarzowi z Savony, który towarzyszył Ferdynandowi Magellanowi podczas jego podróży dookoła świata.

Twierdza Priamar

Znajduje się na wzgórzu, przy samym morzu. Jest to gigantyczna konstrukcja wybudowana przez genueńczyków w XVI w. Na przestrzeni stuleci służyła również Hiszpanom i Piedmończykom. Z czasem została przekształcona w więzienie. Co ciekawe, do 1903 r. była ona największym więzieniem wojskowym we Włoszech i mogła pomieścić do 500 więźnów. Można ją zwiedzić, więcej szczegółów podam w przyszłym poście. Teraz wspomnę tylko, że twierdza otwarta jest dla zwiedzających od czwartku do niedzieli. Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku, a wejście kosztuje 5€/os; ulgowy 3€/os.

Ciekawostki

– Savona była nazywana „miastem papieży” ponieważ aż dwóch z nich pochodziło z tego miasta … i nie było to zbyt powszechne;

-w 1494 rodzina Krzysztofa Kolumba przeprowadziła się do Savony. Niestety dom nie dotrwał do naszych czasów;

-relikwie św.Walentego z Savony, nie są jedynymi resztkami tego świętego … w wielu miejscach w całej Europie, można znaleźć jego relikwie … od Rzymu po samą Polskę 😉

-w XV w. Savona stała się jednym z największych i najważniejszych ośrodków produkujących mydło! Stało się ono podstawowym produktem eksportowym tego miasta i doszło do tego, że miasto stało się synonimem mydła … do tego stopnia, że do dziś w języku francuskim savon, to mydło 😉

Dodam tylko tyle: Savona, to miasto, którego absolutnie nie możecie pominąć, jeśli jesteście w Ligurii! Warto!

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.