Scalinata Borghese, trochę Ameryki Południowej w Genui ;)

Oto nowość, która pojawiła się w Genui! Nawet jeśli nie jest ona wcale taka nowa … co więcej, jest dość stara i ma bardzo interesująca historię. Nazywa się  Scalinata Borghese.

Położenie

Scalinata znajduje się przy placu Piazza Tommaseo, na początku dzielnicy Albaro, we wschodniej części Genui. To konstrukcja składająca się z bardzo pięknych schodów, wykonanych w stylu liberty, na których szczycie znajduje się taras widokowy oraz bar-restauracja. Z tarasu rozciaga sie panoramiczny widok na Piazza Tommaseo oraz dzielnice Albaro i Foce.

Historia

Scalinata Borghese została zainagurowana w 1910 r. Na początku miała być ona siedzibą Akademii Sztuk Pięknych, jednak fundusze na realizacje tego projektu okazały się niewystarczające. Stąd ostatecznie została siedzibą Urzędu Miasta, potem siedzibą lokalnej Kasy Chorych, następnie siłownią, a na koniec przychodnią i potem lokalnym domem kultury. Gdy zamknięto tę ostatnią placówkę, przez ostatnie 15 lat budynek został kompletnie opuszczony. W tym okresie Scalinata i jej okolice stały sie miejscem handlu narkotykami i setki zużytych strzykawek można było znaleźć na okolicznych chodnikach … Na szczęście ten ciemnych okres należy już do przeszłości i obecnie cała okolica została odnowiona i stała się bardzo popularnym i szykownym miejscem.

Nazwa

Scalinata nosi nazwę genueńskiego polityka, Giorgio Borghese, który w XVIII w. przeniósł się do Urugwaju, gdzie został wybrany prezydentem miasta Montevideo. Warto dodać, że nie tylko Scalinata odnosi sie do powiązań Genui z Ameryka Południową. Na przykład, na pobliskim placu Piazza Tommaseo możecie zobaczyc rzeźbę Manuela Belgrano, argentyńskiego polityka. Dodatkowo, również ulica która prowadzi do  Scalinata, podkreśla te związki, ponieważ nosi ona nazwę Corso Buenos Aires.

Genua – Ameryka Południowa

I tu moglibyście zapytać, skąd te wszystkie związki między tymi dwoma miejscami? Otóż, w XIX w. oraz na początku XX w. Liguria była bardzo biednym regionem i spora część jej mieszkańców zaczęła szukać fortuny właśnie w Ameryce Południowej. Tysiące liguryjczyków przesiosło się wtedy do Argentyny, Brazylii czy Urugwaju i tam wielu z nich odniosło prawdziwy sukces. Stawali się bardzo bogaci i sławni … co więcej, sławni  nie tylko w Ameryce Południowej, ale i w Ligurii stając sie powodem do dumy w ich ojczystym regionie … właśnie jak Giorgio Borghese.

Aktualna sytuacja

Po latach zapomnienia, wreszcie w 2018r. zadecydowano, że Scalinata Borghese zostanie odnowiona i cała jej okolica zrewitalizowana, aby stać się miejscem atrakcyjnym dla jej mieszkańców oraz turystów. I tak w styczniu 2020 r. został otwarty bar-restauracja  Scalinata Borghese. Struktura nie została jeszcze w całości ukończona i np. jej taras widokowy nie został jeszcze oddany do użytku. Jednak bar jest już otwarty i możecie spróbować tam jego doskonałych drinków. Bądźcie jednak przygotowani, że ceny są tam wysokie i będziecie musieli odczekać w kolejce, aby tam w ogóle wejść (!) Scalinata stała się bardzo popularna od pierwszego dnia jej otwarcia 🙂 Jednak zdecydowanie warto odczekać i zagłębić się w ten odnowiony fragment historii Genui 😉

Ciekawostka

Przy Piazza Tommaseo znajduje się biuro Polskiego Konsula Honorowego w Genui 🙂  Taki niespodziewany, polski akcent 😉

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.