Sori, stąd pochodził Picasso!

Tak moi drodzy czytelnicy, ale zacznijmy od początku! 😉

Sori to urocza, rybacka miejscowość we wschodniej Ligurii. Całkiem blisko Genui, z której łatwo się tu dostać. Ma bogatą historię  i całkiem sporą plażę, jednym słowem, to dobra miejscówka na letni urlop 😉

Jak dojechać do Sori?

  • samochodem – jeśli przemieszczacie się darmową drogą SS1 Aurelia, będzie bardzo łatwo się tam dostać, bo ta droga poprowadzona jest przez centrum miasteczka. Poza tym Aurelia jest tu bardzo panoramiczna i poprowadzona wśród zapierających dech w piersiach ogrodów i willi, więc warto. Z kolei, używając autostrady A12, będziecie musieli z niej zjechać albo w Recco (jeśli przyjeżdżacie od wschodu) i po zjeździe jedziecie za znakami na Sori – do miasteczka dojedziecie po ok. 10 minutach. Jeśli przyjeżdżacie z zachodu możecie zjechać z autostrady w Genova Nervi i tutaj też za znakami na Sori … droga zajmie wam jakieś 20 minut. Więcej info tutaj.
  • pociągiem – Sori nie jest ważną stacja kolejową, ale sporo pociągów się tu zatrzymuje (mniej więcej 1-2 co godzinę). Stacja znajduje się jakieś 10 minut na piechotę od centrum miasteczka. Więcej info tutaj.
  • autobusem – jest sporo autobusów, które obsługują trasę Genua – Sori – Recco. Autobusy jeżdżą wspomnianą już drogą SS1 Aurelia i zatrzymują się dość często w Sori. Aby się tu dostać autobusem należy wybrać linię 75 albo 76. Bilet, w zależności skąd ruszacie kosztuje: 1,80€ do 75 min; 3€ do 120 min. Więcej info tutaj.
  • na pieszoPOLECAM! 🙂 Szczególnie, jeśli ruszacie z Recco, przemieszczacie się SS1 Aurelia (prawie przez cały czas jest na tym odcinku poprowadzony chodnik), odległość to 3,5 km więc w 45 minut się przemieścicie, a z drogi będziecie mogli podziwiać widoki naprawdę fantastyczne!

Historia

Początki Sori są tak naprawdę nieznane … niektórzy historycy twierdzą, że miasteczko zostało założone przez starożytnych Greków (!) w VII w.p.n.e. Potem pojawili się tu starożytni Rzymianie, następnie książęta z Mediolanu i na koniec, jak całe terytorium Ligurii Sori zostało włączone do Republiki Genueńskiej. W XVI w. jak całe wybrzeże liguryjskie, Sori stało się celem ataków saraceńskich piratów i w roku 1548 zostało doszczętnie przez nich zniszczone, złupione i 134 osoby zostały przez nich porwane. Po upadku Republiki Genueńskiej nastał okres dominacji napoleńskiej, a po jego upadku Sori zostało włączone do Królestwa Sardynii i potem w 1861 r. do zjednoczonych Włoch.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Sori ma nieco ponad 4 tys mieszkańców i bardzo łatwo i szybko je obejdziecie. W zasadzie do najważniejszych atrakcji turystycznych tutaj należą główny kościół , sanktuarium oraz dom Picassa.

Chiesa di Santa Margherita

Pierwszy kościół w tym miejscu pochodził z XII w. jednak na przestrzeni wieków i zmieniających się mód w architekturze został przebudowany w XVII w. Obecnie fasada oraz wnętrza kościoła utrzymane są w stylu barokowym. Z kolei dzwonnica uważana jest za jedną z najpiękniejszych barokowych dzwonnic w Ligurii.

Santuario di Nostra Signora delle Grazie

Pochodzi z początku XVI w. i jego fasada utrzymana jest w późnorenesansowym stylu. We wnętrzu znajduje się obraz Czarnej Madonny z Dzieciątkiem, zakupiony w XV w. przez lokalnego handlarza morskiego Girolamo Stagno.

Dom Picassa

I teraz największa atrakcja! Zapewne od zawsze wiecie, że Pablo Picasso pochodzi z Malagi, w Hiszpanii. I to prawda 🙂 Otóż, w Sori mieszkał i z Sori pochodził pradziadek słynnego malarza, Tommaso Picasso. Odkryto ten fakt zupełnie przypadkiem, podczas badania drzewa genealogicznego Pabla Picasso. W archiwum kościoła Santa Margherita znaleziono wtedy akt chrztu pochodzący z 1787 r. który potwierdzał, że Tomasso Picasso, pradziadek malarza, został tam ochrzczony. Tommaso był marynarzem i z czasem przeprowadził się do Malagi. Tam poślubił Marie Luisa Guardeno. Ze związku urodził się Francisco, który nastepnie poślubił Ines Lopez Robles, z którą miał 5 dzieci, wśród nich córkę Marię, przyszłą matkę Pablo Picasso (tak, tak, Pablo używał nazwiska matki).

A wracając do Sori 🙂 W najstarszej części miasteczka znajduje się ulica via San Erasmo i pod numerem 25 zobaczycie tablicę pamiątkową upamiętniającą fakt, że w tym domu mieszkał przodek słynnego, hiszpańskiego malarza … który w takim razie był też trochę liguryjczykiem 😉

SS1 Aurelia Sori – Recco

Jak już Wam wspomniałam, Aurelia to droga krajowa, która prowadzi wzdłuż całego wybrzeża liguryjskiego (tak naprawdę prowadzi od Rzymu do granicy z Francją … potem nosi nazwę Route Nationale 7 i prowadzi do samego Paryża … jednym słowem to bardza istotna droga 😉

Na wielu odcinkach Aurelia jest niesamowicie panoramiczna i oferuje przepiekne widoki. I tak jest właśnie na odcinku między Sori a Recco! Polecam Wam ją na pieszo (jest chodnik), to raptem 3,5 km, a widoki będziecie mieć gwarantowane! Do tego, jest kilka zejść na plaże publiczne … na pewno  będzie sie Wam podobać! A po przechadzce, koniecznie zatrzymajcie się w Recco, aby skosztować specjalności tego miasteczka, focaccia al formaggio. Niebo w gębie!

 

Nic dodać nic ująć! Kolejne miejsce do zobaczenia! 🙂

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.