Staglieno: zachwycali się nim już Nietzsche,Twain i Hemingway!

Zbliża się Wszystkich Świętych. Dni zadumy, wspomnień o bliskich, którzy odeszli … Święto ciszy i pamięci. Przy tej okazji pojechałam na Staglieno, na cmentarz monumentalny Genui.

Jak dojechać do Staglieno?

 • samochodemadres: Piazzale Resasco; blisko cmentarza znajdziecie sporo miejsc parkingowych (niebieskich i białych) więc nie powinniście mieć problemów z zaparkowaniem samochodu. Co więcej, Staglieno znajduje się bardzo blisko zjazdu z autostrady. Zjazd to Genova Est. Po zjechaniu z autostrady zobaczycie natychmiast znaki na „cimitero monumentale”. Jeśli będziecie za nimi jechać, dostaniecie się na cmentarz w mniej niż 5 minut.
 • autobusem –  jeśli przyjechaliście do Genui pociągiem (albo zwyczajnie nie macie własnego środka lokomocji), powinniście wysiąść na dworcu kolejowym Genova Brignole. Na przeciwko stacji zobaczycie przystanki autobusowe, a koło nich niewielki kiosk, w którym sprzedają bilety. Bilet w jedną stronę kosztuje 1,50€. Autobusy, które dowiozą was na Staglieno to 13 i 14.

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Niedziela: 7.30 – 17.00

Dodatkowe informacje na: http://www.staglieno.comune.genova.it/it

 

Historia

Cmentarz został zainaugurowany w 1851r. Jako lokalizację wybrano Staglieno, niewielką wioskę niedaleko centrum Genui. Składał się on z cmentarza katolickiego, protestanckiego, angielskiego i żydowskiego. Staglieno stało się również prototypem dla innych cmentarzy, tak sławnych jak Père Lachaise w Paryżu.

Zacznijmy zwiedzanie Staglieno!

Po dotarciu na cmentarz proponuję zacząć zwiedzanie od :

Porticato Inferiore (Podcienie Dolne)

Znajdziecie je po prawej stronie od wejścia. To najstarsza część cmentarza. Według mnie, również najpiękniejsza! Jest tu mnóstwo niesamowicie realistycznych, neoklasycznych rzeźb. Dominującym stylem jest tzw. realizm mieszczański. Wykończenie i detale są niesamowite. Ubrania, wyrazy twarzy, ciała … wyglądają jak żywe osoby!

 

Potem kontynuujcie

Porticato Superiore (Podcienie Górne)

Znajdują się nad … Porticato Inferiore 😉 Zobaczycie schody i strzałki 😉 Również tutaj znajduje się ogromna liczba rzeźb z drugiej połowy XIX w. Dominującymi tematami są sceny z życia codziennego, z kolei w Porticato Inferiore zobaczycie głównie sceny alegoryczne.

 

Następnie możecie kontynuować podejście na wzgórze i znajdziecie się w

Boschetto Irregolare (Nieregularny Las)

Charakterystyką Staglieno jest to, że łączy w sobie różne style cmentarzy. Od geometrycznego, racjonalnego miejsca pamięci, po romantyczny lasek, który jest typowy bardziej dla kultur krajów Europy Północnej. Za Porticato Superiore są wytyczone liczne ścieżki, szlaki wśród grobów. Jest bardzo mało rzeźb. Za to jest część poświęcona partyzantom i poległym w walce o zjednoczenie Włoch. Jest też grób Giuseppe Mazzini’ego, włoskiego polityka i ojca zjednoczonych Włoch. Dla Włochów bardzo ważna postać!

 

Schodząc ścieżkami ze wzgórza, znajdziecie się na jeszcze innym cmentarzu

Cmentarz Żydowski, Cmentarz Angielski i Cmentarz Protestancki

Od końca XIX w. na Staglieno zaczęto przenosić cmentarze innych religii. Znajdowały się one w różnych częściach miasta, co kolidowało z nowym planem jego rozbudowy. W 1880r. na Staglieno zostały przeniesione Cmentarze Żydowski, Angielski i Protestancki. Na tym ostatnim znajduje się grób Constance Lloyd, pisarki i żony Oscara Wilde’a. Obok, odgrodzony murem, mieści się Cmentarz Żydowski. Wszystkie sprawiają wrażenie opuszczonych i nieco zaniedbanych, ale są za to jeszcze bardziej tajemnicze i fascynujące …

 

 

To naprawdę przepiękne i magiczne miejsce. Idealne, aby się zatrzymać i zastanowić nad czasem i życiem, które płynie.

Miejsce absolutnie do zobaczenia!

7 Replies to “Staglieno: zachwycali się nim już Nietzsche,Twain i Hemingway!”

 1. Miejsce wyjątkowe! Dzięki za wskazówki i świetne zdjęcia! 🙂

  1. That's Liguria! says: Odpowiedz

   Dzięki 😉

 2. Wybierz się również na cmentarz Castagna, do zamkniętej części. Stara (górna) opuszczona część cmentarza jest równie piękna jak cmentarz Staglieno. Niestety Castagna jest zaniedbana, a władze chyba starają się o niej zapomnieć i ogrodzili wejście barierkami. Cmentarz niedługo zniknie z powodu deszczu i osuwającej się ziemi. Puki istnieje, warto zwiedzić 🙂

  Castagna zwiedziłem praktycznie biegiem i w ulewie w 2 godziny – niestety więcej czasu nie miałem, ale zamierzam tam wrócić, bo miejsce jest magiczne i jedno z najpiękniejszych jakie miałem okazję zwiedzić.
  Fajnie, że coś na jego temat napisałaś, bo 4 lata temu poza ulotką niewiele można było znaleźć.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. To jest fascynujące! Przyznaję się, że nie słyszałam o tym cmentarzu! Na pewno tam pojadę (zanim go zmyje deszcz!!!) i przygotuję post! Bardzo dziękuję za sugestię i gratuluję szerokiej wiedzy w temacie! 🙂

   1. Szerokiej wiedzy w temacie nie mam 😉
    Genua jest jednym z portów do których pływam i jak tylko mam możliwość to staram się jak najwięcej zwiedzić 😉 a te dwa cmentarze są zdecydowanie najpiękniejszymi miejscami w mieście do których udało mi się dotrzeć w 6 godzinnej przerwie między wachtami 😉

    1. Bardzo pozytywny sposób wykorzystywania przerw między wachtami!:) Jeżli podobają ci się autentyczne, dekadentckie klimaty, to na pewno podoba ci się też stare miasto w Genui … wg mnie to najbardziej fascynujące, rozległe i pełne niespodzianek miejsce w Genui 😀

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.