Targ rybny, miejsce gdzie odkrywa się Ligurię!

W tym tygodniu postanowiłam wrócić do Santa Margherita Ligure, aby zajść na tamtejszy targ rybny. Przyznaję, że uwielbiam świat rybaków, łowienia i morza. Udało mi się również wypłynąć z nimi w morze i było to niesamowite doświadczenie.

Jeśli komuś mógłby się spodobać pomysł wypłynięcia w morze z rybakami, dodaję tutaj link do dokumentu w pdf, gdzie wymienieni są wszyscy rybacy w Ligurii, którzy organizują takie wycieczki tutaj (dokument tylko po włosku). To interesujące doświadczenie, ponieważ bardzo często w cenie wycieczki zawarty jest obiad na pokładzie. Je się oczywiście złowione uprzednio ryby. Co więcej, podczas obiadu można podziwiać przepiękne, liguryjskie wybrzeże albo wykąpać się morzu (kto się nie boi otwartego morza tak jak ja 😉 ) Cena wycieczki, zależy od rybaka, ale z reguły to ok. 25€/osobę. Sądzę, że to może być doskonała, alternatywna idea na wakacje w Ligurii.

Jednak wróćmy do zimy i targu rybnego w Santa Margherita Ligure 😉

(Wszystkie dodatkowe informacje dotyczące miasteczka Santa Mrgherita Ligure opisałam w poprzednim poście tutaj)

Gdzie znajduje się targ rybny?

Znajduje się on przy Corso Giuglielmo Marconi 6A. Usytuowany jest bardzo blisko morza i centrum miasteczka. Latem otwarty od 8.00-13.00 i od 16.00-20.00, zimą od 17.00-19.00. Podczas brzydkiej pogody albo wzburzonego morza targ pozostaje zamknięty.

Jak to działa?

Ryby mogą być zakupione przez każdego. To może być dobry pomysł na kolacje, kiedy jesteście na wakacjach w Santa Margherita Ligure. Co więcej, ryby na targu, bezpośrednio od rybaków, kosztują dużo mniej niż te w sklepie rybnym.

Przede wszystkim, należy dotrzeć do placyku znajdującego się przed targiem rybnym. Rozpoznacie go po licznych, innych osobach, które będą tam stały i czekały. Właśnie to się robi, po dotarciu na plac się staje i czeka na przybycie łodzi rybackich.

Ok 16.00/17.00 zaczynają przypływać kutry. Jednak do samego placu dobijają tylko małe łodzie wypełnione po brzegi skrzyniami pełnymi ryb. Oto właśnie moment na wybranie ryby. Skrzynki z łodzi są ładowane na wózki i wtedy można z bliska zobaczyć co złowili. Następnie na wózkach są przewożone na targ rybny. Jeśli zainteresowało was, to co zostało załadowane na wózek, wystarczy, że pójdziecie za rybakiem na targ rybny. Kiedy poustawia wszystkie skrzynki na ladzie jest gotowy do sprzedaży ryb.

I to wszystko 🙂  …. ale należy pamiętać:

  • w Santa Margherita Ligure jest 21 łodzi rybackich więc nie trzeba decydować się na zakup ryb z pierwszego, który wrócił z morza … często najładniejsze ryby przypływają jako ostatnie
  • na targu są też hurtownicy, którzy mają pierwszeństwo przed pozostałymi kupcami i są obsługiwani bez kolejki
  • specjalnością Santa Margherita Ligure jest gambero rosso (czerwona krewetka), która jest większa i smaczniejsza niż te pospolite (absolutnie do spróbowania)
  • na targu nikt nie wypatroszy wam ryby … musicie to zrobić sami

W każdym razie, uważam że to bardzo zabawne i interesujące doświadczenie. Można poobserwować prawdziwych Liguryjczyków, ich zwyczaje i zachowania. Zdecydowanie polecam.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.