Tino, tajemnicza wyspa wpisana na listę UNESCO!

Tak jak napisałam w tytule, Tino jest wyspą. Znajduje się ona niedaleko Portovenere, w prowincji La Spezia, we wschodniej Ligurii. Tino to również miejsce, gdzie znajduje się baza włoskiej marynarki wojennej i na co dzień nie jest ona otwarta dla zwiedzających. Jednek raz do roku, z okazji święta patrona wyspy, możliwe jest jej zwiedzenie!W tym roku udało się to również mi! I dlatego teraz chciałam się podzielić z wami jak tam było i czy warto się tam wybrać 😉

Lokalizacja

Wyspa znajduje się na morzu Liguryjskim, w zachodniej części Zatoki Poetów, koło miejscowości La Spezia. Tino jest częścią małego archipelagu składającego się z trzech wysp. Największa nazywa się Palmaria i znajduje się na północ oraz maleńkiej wysepki Tinetto znajdująca się na południe. Tino ma powierzchnię 127000 m², a jej średnica to ok. 2 km.

Historia

Mówi się, że patron Zatoki  La Spezia, Św. Weneriusz (po włosku San Venerio) mieszkał do swojej śmierci w 630 r. właśnie na Tino. Najpierw jako pustelnik, a potem jako zakonnik. Święto upamiętniające tę postać obchodzone jest co roku 13 września. Ponadto, wierzy się, że tutejsze sanktuarium i klasztor, zostały wybudowane na miejscu, gdzie został pochowany święty. Klasztor został wybudowany w XI w. i działał do połowy XV w. Jego resztki znajdują się w północnej części wyspy. Z kolei w XIX w. na wyspie wybudowano latarnię morską. Obecnie, cała wyspa jest terenem wojskowym.

Wyspa

Wyspa jest ważna przede wszystkim z naturalistycznego punktu widzenia. Krystalicznie czysta woda i przebogata natura, sprawiają, że wizyta na Tino jest niezapomnianym przeżyciem. Widoki są piękne, przyroda również.

Na wyspie występują liczne gatunki roślin ( uphorbia dendroidesa, Crithmum maritimum , Senecio Cineraria, Glacium flavum, Spartium junceum, Carpobrotus acinaciformis) oraz zwierząt (  European leaf-toed geckopustułka zwyczajna, mewa srebrzysta, kruk zwyczajny, kormoran czubaty. 

Z kolei miejsami godnymi uwagi są: ruiny klasztoru benedyktynów (niestety w tym roku nie były one dostępne dla zwiedzających), lokalne muzeum oraz latarnia morska. Wejście do muzeum jest za darmo. W środku znajduje się wystawa przedmiotów pochodzących z różnych epok, które zostały znalezione na terenie wyspy. Obok muzeum, znajduje się wejście na latarnię morską. Podczas święta patrona można wejść na jej szczyt, z którego podziwia się widoki na wybrzeże liguryjskie, toskańskie oraz pobliska wyspę Palmaria.

Dla miłośników morza i pływania: obok tutejszego, małego portu, znajduje się niewielka, żwirowa plaża publiczna. Poza tym, druga, skalista, znajduje się po wschodniej części wyspy.

UWAGA! Na wyspie nie znajdziecie sklepów ani supermarketów (to jednak nadal baza wojskowa). Stąd bardzo ważnym jest, żebyście mieli ze sobą zapas wody oraz coś do przegryzienia, bo na miejscu nic nie ma! (przynajmniej w tym roku, może w 2019r. jakiś straganik jednak zorganizują … bo by się przydał!)

UNESCO

W 1997 r. Tino wraz z całym, pobliskim archipelagiem, z Portovenere oraz z  Cinque Terre, zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Jak i kiedy zwiedzić Tino?

W związku z tym, że wyspa jest nadal terenem wojskowym, na co dzień jest niedostępna dla zwiedzających. Jednak, tak jak wcześniej wspomniałam, z okazji święta Św. Weneriusza obchodzonego 13 września, Tino zostaje udostępnione turystom. Tego dnia oraz w weekend następujący po 13 września organizowane są rejsy promami, które łączą wyspę z miejscowościami La Spezia i Portovenere. Co roku, na stronie internetowej promowego przewoźnika, pojawia się rozkład jazdy i miejsca, z których ruszają promy dowożące na Tino. Więcej na  Navigazione Golfo  dei Poeti

Moim zdaniem Tino jest warte zobaczenia. Szczególnie dlatego, że wyspa jest nadal bardzo autentyczna, niezadeptana i spokojna. Jeśli będziecie w Ligurii w okolicach 13 września, nie zapomnijcie dodać do waszego planu zwiedzania również tej wysepki! Warto 😉

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.