To miejsce nie ma przywileju nietykalności!

Tym postem chciałam rozpocząć nową rubrykę na blogu, zatytułowaną „mówiące kamienie”. Nie ja wymyśliłam ten termin, zresztą bardzo popularny w wielu miastach w Europie. „Mówiące kamienie” to elementy architektury, naszego otoczenia, które były milczącymi świadkami i są teraz „mówiącymi” dowodami zdarzeń z przeszłości. W odróżnieniu od zabytków, które fotografujemy i o których czytamy w przewodnikach, często nie przyciagają uwagi i często przechodzimy obok nich obojętnie … a szkoda 🙂 Zaczynamy:

Klasztor Kanoników

Niedaleko Katedry św. Wawrzyńca (o której pisałam tutaj) przy ulicy Tommaso Reggio 20r, znajduje się Klasztor Kanoników. Bardzo gorąco polecam Wam jego zobaczenie, ponieważ to jeden z ukrytych skarbów Genui. W środku interesująca kolekcja obrazów lokalnych artystów, rzeźb oraz stała wystawa poświęcona jeansom, które zresztą wymyślono właśnie w Genui (pisałam o tym tutaj). Po więcej informacji o klasztorze, o godzinach wstępu oraz cenach biletów, odsyłam Was do strony klasztoru tutaj.

Tajemnicza tabliczka

A wracając do „mówiących kamieni”. Wzdłuż muru otaczającego Klasztor Kanoników, nad jednym z jego portali znajduje się marmurowa tablica z następującym napisem:

QUESTO LUOGO NON GODE IMMUNITA'”

co oznacza

TO MIEJSCE NIE MA PRZYWILEJU NIETYKALNOŚCI”

W przeszłości, klasztor ten, jak wszystkie budowle sakralne, cieszył się właśnie takim przywilejem. Dzięki niemu, kto chciał schronić się w jego murach, miał możliwość uniknięcia wymiaru sprawiedliwości za czyny popełnione „na zewnątrz”. Jednak na przestrzeni wieków, sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli i wielu złoczyńców wykorzystywało to prawo, aby uniknąć kary, która nieuchronnie czekałaby na nich poza klasztorem. Spowodowało to, że ostatecznie w XVIII w. przywilej ten został zniesiony i aby ten fakt podkreślić, wmurowano tę marmurową tabliczkę, którą do dziś możemy zobaczyć.

Gdzie jeszcze można znaleść takie tabliczki?

To nie był oczywiście jedyny klasztor w Genui, czyli to też nie było jedyne miejsce, które oferowało takie schronienie. Jeśli będziecie spacerować po starym mieście, możecie podejść do krużganków znajdujących się koło kościoła Santa Maria delle Vigne (sam kościół zresztą też jest wart zobaczenia!). Tam również znajduje się wmurowana tablica z napisem „questo luogo non gode immunità”.

Na razie to tyle 🙂 Do następnego, mówiącego kamienia!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.