Tombola, gra na świąteczne dni!

W Ligurii, a w zasadzie w całych Włoszech, tombola to tradycyjna gra planszowa. Najprawdopodobniej wymyślono ją w Neapolu, w XVIII w., ale bardzo szybko rozpowszechniła się w całych Włoszech i stała się stałym elementem Świąt Bożego Narodzenia! Również w Ligurii, nikt nie wyobraża sobie świąt bez tej gry 🙂

Historia

Uważa się, że tombola narodziła się w 1734 roku podczas dyskusji króla Karola Bourbona i mnicha Gregorio Marii Rocco o grze w lotto. Król Karol chciał, aby gra była kontrolowana przez państwo, by tym sposobem uniknąć nielegalnie organizowanych gier w lotto. Z kolei mnich uważał grę za niemoralną z powodów religijnych. Kompromisem było to, że zakazano gry w lotto podczas świąt Bożego Narodzenia. Tym sposobem, miłośnicy gry w lotto wymyślili jej domową wersję, organizowaną właśnie w okresie świątecznym, której król nie mógł zakazać. Nazwano ją tombola i stała się ona bardzo szybko tradycjyjną zabawą Świąt Bożego Narodzenia.

Zasady

Tombola jest odpowiednikiem bingo. Bingo jest technicznie grą hazardową, ponieważ uczestnicy są zobowiązani do wpłacenia kwoty pieniędzy, która następnie zostaje rozdzielona jako nagroda dla zwycięzców. Jednak tombola rozgrywana jest w kontekście rodzinnym i kwoty, które są zatwierdzane i wygrywane, mają zwykle symboliczną wartość (lub nawet nie ma przewidzianych żadnych nagród).

W zabawie bierze udział dowolna ilość uczestników oraz krupier. Gracz z rolą krupiera ma planszę, na której widoczne są wszystkie liczby od 1 do 90 oraz małą torbę wypełnioną numerami. Jego zadaniem jest losowe wybieranie numerów i ogłaszanie wylosowanego numeru uczestnikom zabawy. Gracze mają do dyspozycji jedną lub więcej plansz składających się z 3 rzędów, z których każdy pokazuje pięć liczb od 1 do 90.

Gdy zostaje wylosowana liczba, która znajduje się na jednej z plansz posiadanych przez gracza, musi być ona przez niego zakryta. W tradycyjnej wersji tomboli karty były po prostu drukowane, a numery były zakrywane „czym popadnie” fasolą, ciecierzycą, soczewicą, makaronem lub innym materiałem dostępnym po świątecznych kolacjach 🙂

Wygrywa ten, kto jako pierwszy zakryje wszystkie numery na wszystkich swoich planszach. Gdy to uczyni, musi koniecznie krzyknąć: TOMBOLA!

Ciekawostki

  • W XIX i XX w., wraz z masową, włoską emigracją tombola została eksportowana za granicę, gdzie przybrała różne formy. Wariacją gry jest popularna loteria raffle w Wielkiej Brytanii czy bingo w Stanach Zjednoczonych.
  • Jeśli chcielibyście w nią zagrać, nic prostszego! W internecie znajdziecie wiele sklepów, które sprzedają tombolę, również w Polsce. A jeśli chcielibyście się zorganizować na ostatnią chwilę, tutaj podrzucam wam link do strony, z której możecie ściągnąć za darmo wszystkie elementy gry, wydrukować je w domu i natychmiast zacząć rodzinną zabawę! 🙂

Zapewniam was, że będzie się wam podobać i uśmiejecie się w gronie rodziny podczas bożonarodzeniowego leniuchowania!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.