Triora, włoskie Salem!

Daleko od głównych atrakcji turystycznych, wśród liguryjskich gór i lasów można odnaleźć to niesamowite miasteczko! Znajduje się w zachodniej Ligurii, w głębi lądu i jest zdecydowanie jednym z najbardziej fascynujących miejsc w tym rejonie!

Jak dojechać do Triora?

– zdecydowanie samochodem! Miasteczko znajduje się na wzgórzu, przy lokalnej drodze SP65. Najbliższym, większym miastem w tej okolicy jest Sanremo, do którego można dojechać pociągiem. Więcej info tutaj.

– można tu również dojechać autobusem linii 16, która łaczy Triora z Sanremo. Podróż trwa ok półtorej godziny, a bilet kosztuje 1€/os. Więcej info tutaj.

Jak już wspomniałam, Triora znajduje się z dala od utartych, turystycznych szlaków. W zasadzie nie jest ona za bardzo znana ani w Ligurii ani tym bardziej we Włoszech … ale ma za to niesamowitą historię, którą warto poznać.

Historia

Pierwsze siedlisko zostało tu założone prawdopodobnie w czasach Starożytnych Rzymian. Następnie pomiędzy V-VI w. duchowni zwani Colombiani rozpoczęli krzewienie chrześcijaństwa w tej części Ligurii, wprowadzając również nowe techniki uprawy i nowe rośliny, takie jak oliwki taggasche, które do dziś są filarem lokalnej gospodarki. W XIII w. Triora została włączona do Republiki Genueńskiej i stała się jednym z ważniejszych miejsc w tej okolicy, z murami obronnymi i basztami. Po upadku Republiki, miasteczko zostało włączone do Cesarstwa Francuskiego, a po jego upadku do Królestwa Sardynii, by na koniec stać się częścią Zjednoczonych Włoch.

Jednak w całej swojej historii, Triora miała bardzo mroczny okres … okres polowań na czarownice ….

Procesy czarownic

Po okresie względnego spokoju w XV i XVI w., kiedy to miasteczko przezywało swój ekonomiczny rozkwit, stało się ono świadkiem procesów przeciwko czarownicom. Od 1587 do 1589 grupa kobiet została wtedy oskarżona o powodowanie plag, kwaśnych deszczy, zabijanie cieląt oraz kanibalizm wobec małych dzieci.

Wszystko zaczęło się w październiku 1587r. kiedy to lokalny Parlament zwrócił się do cywilnych i religijnych władz, aby zainterweniowały przeciwko rzekomym czerownicom. Tym sposobem do Triora przyjechali Inkwizytorzy z Genui i Albengi, którzy od samego początku zdecydowanie potwierdzali obecność Zła w miasteczku. Po czym wezwali mieszkańców, aby ujawnienili wszystkie osoby, które ich zdaniem uprawiały czarną magię.

Aż dwadzieścia kobiet zostało aresztowanych. Potem, szczególnie po okrutnych torturach, które zostały zastosowane wobec pierwszych „czarownic” zostało aresztowane kolejne dziesięć osób. Dzięki zastosowaniu tortur, trzynaście kobiet, czworo dziewczynek i jeden chłopiec „przyznali” się do zarzucanych im przestępstw.

Pierwszą osobą, która zmarła w wyniku doznanych tortur była Isotta Stella, kobieta pochodząca z rodziny lokalnych patrycjuszy. Druga kobieta, która zgineła w tym okresie, popełniła samobójstwo i rzuciła się z okna.

Po tych tragicznych wydarzeniach atmosfera w Triora stała się bardzo napięta. Lokalny Parlament wniósł do Inkwizytorów, aby kolejne decyzje podejmowali bardzo ostrożnie.

Miesiąc później wszystkie uwięzione kobiety przewieziono do więzienia w Genui i tam kontynuowano proces. Wszystkie zostały oskarżone o: przestępstwa przeciwko Bogu, handlowanie z diabłem, mordowanie kobiet i dzieci.

Po tym przeniesieniu dokumenty oraz fakty stają się mniej jasne…. Wiadomo, że 4 z oskarżonych kobiet zostały skazane na spalenie na stosie. Jednak wiadomo też, że egzekucje nie zostały wykonane, ponieważ zostały wszystkie ułaskawione przez Dogę Genui. Prawdopodobnie, również pozostali oskarżeni zostali uwolnieni z więzień w Genui.

To był największy proces przeciwko czarownicom w późnym XVI w. i brutalne metody jakie zostały w nim zastosowane, nadały mu przydomek włoskiego Salem.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Dzisiaj miasteczko jest spokojne i  bardzo malownicze. Otoczone murami, można spacerowac po jego charakterystycznych, wąskich uliczkach zwanych carruggi. Sercem miasteczka jest jego główny plac, przy którym znajdują się dwa piękne kościoły: Collegiata di Nostra Signora Assunta i Oratorio di San Giovanni Battista.

Główny Plac:

Collegiata di Nostra Signora Assunta:

Oratorio di San Giovanni Battista:

Muzeum etnografii i czarów

Znajduje się ono przy głównym wjeździe do miasteczka, a jego sale to dawne cele tutejszych więzień. W środku interesująca kolekcja starych fotografii Triora oraz przedmiotów dotyczących fascynujacej historii tego miasta. Więcej info tutaj.

Cabotina

Znajduje się poza murami miasta i w przeszłości była to najbiedniejsza część Triora. Brzydkie i odludne, miało być miejscem, gdzie spotykały się czarownice podczas ich nocnych sabatów. A w rzeczywistości, prawdopodobnie mieszkały tam samotne kobiety i prostytutki, które jako pierwsze zostały oskarżone w procesie.

Ciekawostki

  • Triora jest wpisana na Listę Najpiękniejszych Miasteczek we Włoszech
  • będąc w Triora należy spróbować jej specjałów czyli: pane di Triora (chleba z Triora), bruss (rodzaj płynnego sera o bardzo intensywnym smaku), alpeggio di Triora (ser – twardszy i delikatniejszy)

Triora znajduje się zdecydowanie poza utartymi szlakami, przepięknie położona, spokojna i do tego raj dla miłośników górskich wędrówek … nie może zabraknąć tego miejsca podczas Waszych liguryjskich wakacji!

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.