Trofie al pesto, czyli kwintesencja Ligurii :)

Trofie są prawdziwym symbolem Ligurii. Stąd też uważam, że ten krótki, cieńki, pokręcony makaron, powinien być absolutnie spróbowany przez każdego turystę, który odwiedza Ligurię 🙂

Nazwa

Nie jest pewne skąd się ona bierze. Uważa się powszechnie, że pochodzi ona od liguryjskiego czasownika strufuggiâ co oznacza rolować. Czyli od metody przygotowywania tego makaronu polegajcej na rolowaniu małych wałeczków ciasta na stolnicy.

Pochodzenie

Najprawdopodobniej trofie pochodzą z okolic Zatoki Paradiso, we wschodniej Ligurii. Były przygotowywanie przede wszystkim w Recco, Sori i Camogli. Co więcej, do lat 20-tych XX w. nie były one praktycznie znane ani w Genui, ani w zachodniej Ligurii. Jednak po tym okresie rozpoczął się ich wielki sukces, który trwa do dziś. Co więcej, trofie są powszechnie uważane w całej Ligurii i Włoszech, za najbardziej charakterystyczne i typowe liguryjskie danie.

Makaron

Trofie mają kształt krótkich, pozakręcanych wałeczków. Dzięki tej formie doskonale przywierają do nich różne sosy (szczególnie popularna jest wersja z pesto). Mają one długość ok.  2–3 cm i średnicę ok. 4 mm, czas gotowania, to ok. 5 minut (albo dopóki nie wypłyną na powierzchnię wody).  Dodam, że istnieją również warianty smakowej. Białe trofie przygotowywane są z przennej mąki, ale istnieje również wersja przygotowana z mąki kasztanowej oraz zielone trofie, gdzie do mąki na ciasto dodawany jest szpinak. Wszystkie wyśmienite.

Legenda

Wygląda na to, że trofie zostały wymyślone na statkach podczas rejsów na Wyprawy Krzyżowe. Pokładowi kucharze przygotowywali wiele dań na bazie mąki i wody. Po wyrobieniu ciasta, mieli ręce oblepione resztkami tego ciasta. Żeby je oczyścić, ocierali jedną dłoń o drugą, przeplatając palce obu rąk. Tym sposobem z resztek ciasta tworzyły się wałeczki ciasta … czyli trofie!

Gdzie można znaleźć trofie?

Wszędzie 😉 W każdej restauracji (bo to sztandarowe, liguryjskie danie), w każdym supermarkecie (już zapakowane i gotowe do ugotowania) czy w każdym sklepie, który sprzedaje świeży makaron (pasta fresca). Cena za kg w sklepie ze świeżym makaronem to ok. 7€/kg, z reguły na osobę należy liczyć 200/250g gr.

Przepis

  • 350 gr mąki
  • sól
  • woda

Przygotowanie ciasta jest banalnie proste. Należy wymieszać mąkę, wodę i szczyptę soli i następnie wyrobić z nich ciasto. Jest ono gotowe, gdy jego konsystencja jest gładka i spójna. Następnie odrywa się po małym kawałeczku, który następnie się roluje tak, aby utworzyć trofie. Voilà! Trofie są gotowe. Teraz wystarczy przygotować jeszcze pesto i wasz wyśmienity, liguryjski obiad jest gotowy!

Buon Appetito!

 

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.