Ulica XX Settembre, gdzie bywał nawet Frank Sinatra!

Lato się skończyło. Turyści wyjechali … prawie wszyscy … Liguryjczycy wrócili do Genui, stolicy regionu. Zdecydowałam, że kolejny post o Genui zadedykuję miejscu, które najprawdopodobniej będzie pierwszym, jakie zobaczycie przyjeżdżając do tego miasta:

Via XX Settembre (Ulica XX Września)

 

To jedna z najpiękniejszych i najważniejszych ulic Genui. Ma 792 metry długości i 20 metrów szerokości. Zaczyna się na Piazza della Vittoria (Plac Zwycięstwa), gdzie znajduje się dworzec kolejowy Genova Brignole. Z kolei kończy się na Piazza de Ferrari (Plac de Ferrari), gdzie możecie zwiedzić Palazzo Ducale (Pałac Książęcy) i Teatro Carlo Felice (teatr Carlo Felice). Wzdłuż ulicy znajdują się wszystkie znane, światowe marki, maleńkie sklepiki z rękodziełem i eleganckie boutique’i. To miejsce, gdzie genueńczycy robią zakupy.

Historia

Ulica została wytyczona i zbudowana między 1892r. a 1924r. Przed jej wybudowaniem, ta część Genui była pełna małych, krętych uliczek, średniowiecznych domów i kościołów. Aby odnowić stare miasto, wyburzono 400 domów, 2 bramy, 2 szpitale, 1 więzienie i część akweduktu.

Architektura

Twórcy ulicy inspirowali się architekturą Wenecji i Florencji. Zaprojektowano i wybudowano 26 kamienic w stylu liberty. Mają one loggie, wieżyczki, bow-windows i kopuły. Najbardziej charakterystyczną kamienicą Via XX jest Palazzo dei Giganti (Pałac Gigantów). Nazwa pochodzi od 8 statuł gigantów znajdujących się na fasadzie kamienicy. Był to również pierwszy budynek w Genui, który został wybudowany z betonu zbrojonego. Inną ciekawostką wartą zacytowania, jest to, że wszystkie budynki Via XX miały windy i centralne ogrzewanie!

Kolejną charakterystyką ulicy są jej podcienie i mozaikowe posadzki. Podcienie mają 5 metrów wysokości i kasetonowe sufity. Posadzki mają fantazyjne wzory i w ostatnich latach zostały odrestaurowane.

Mercato Orientale (Targ Wschodni)

Został wybudowany w 1898r. Targ został stworzony, aby skupić pod jednym dachem okoliczne, małe targowiska, które zbierały się pod gołym niebem. Wybudowano go w starym klasztorze, który znajdował się obok bramy wschodniej miasta (stąd nazwa targu). Obecnie na targu znajdują się 102 stragany, gdzie znajdziecie … wszystko. Świeże owoce, warzywa, mięso, ryby, przyprawy, kwiaty, itd … warto, warto zajrzeć 😉

Ponte Monumentale (Most Monumentalny)

Most ma wysokość 21 metrów. Został wybudowany z betonu zbrojonego i potem wykończony marmurem. Most łączy przepiękną dzielnicę Carignano z parkiem Acquasola. Na most można oczywiście wejść. Z góry możecie podziwiać panoramę na ulicę XX Settembre i Genuę.

Ristorante Zeffirino (Restauracja Zeffirino)

Restauracja z dawnych lat … trąci myszką. Jest też dość droga. Nigdy tam nie jadłam, więc nie jestem w stanie wam doradzić czy warto tam zjeść … Wspominam o niej, ponieważ stała się sławna dzięki swojemu pesto! Otóż zakochał się w nim sam Frank Sinatra!!! Smakowało mu do tego stopnia, że restauracja wysyłała do pana Sinatry słoiczek pesto co tydzień do USA … Obecnie można spróbować pesto Zeffirino-Frank-Sinatra oraz wpaść do drugiej restauracji Zeffirino w … Las Vegas 😉

zeffirini-restaurant-genoa

Tym sposobem zaczęliśmy sezon jesienno-zimowy! Będziemy dość często wpadać do Genui w najbliższym czasie 😉

2 Replies to “Ulica XX Settembre, gdzie bywał nawet Frank Sinatra!”

  1. Aż sprawdziłam co wydarzyło się 20 września:-) Pewnie chodzi o przypieczętowanie zjednoczenia Włoch poprzez zdobycie Rzymu w 1870 roku.

    1. Bravissima !!! 😀

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.