Ulica XX Settembre, gdzie bywał nawet Frank Sinatra!

Lato się skończyło. Turyści wyjechali … prawie wszyscy … Liguryjczycy wrócili do Genui, stolicy regionu. Jest ona zresztą największym miastem w Ligurii. Byłoby zdecydowanie niemożliwe opisać to miasto w jednym poście. Nawet jeśli nie jest tak znana jak Rzym, Wenecja czy Florencja, nie ma się czego wstydzić wobec tych miast. Co więcej Genua jest autentyczniejsza, ponieważ zachowała swój charakter portowego miasta. Zdecydowanie do zobaczenia!

Zdecydowałam, że pierwszy post o Genui zadedykuję miejscu, które najprawdopodobniej będzie pierwszym, jakie zobaczycie przyjeżdżając do tego miasta:

Via XX Settembre (Ulica XX Września)

 

To jedna z najpiękniejszych i najważniejszych ulic Genui. Ma 792 metry długości i 20 metrów szerokości. Zaczyna się na Piazza della Vittoria (Plac Zwycięstwa), gdzie znajduje się dworzec kolejowy Genova Brignole. Z kolei kończy się na Piazza de Ferrari (Plac de Ferrari), gdzie możecie zwiedzić Palazzo Ducale (Pałac Książęcy) i Teatro Carlo Felice (teatr Carlo Felice). Wzdłuż ulicy znajdują się wszystkie znane, światowe marki, maleńkie sklepiki z rękodziełem i eleganckie boutique’i. To miejsce, gdzie genueńczycy robią zakupy.

Historia

Ulica została wytyczona i zbudowana między 1892r. a 1924r. Przed jej wybudowaniem, ta część Genui była pełna małych, krętych uliczek, średniowiecznych domów i kościołów. Aby odnowić stare miasto, wyburzono 400 domów, 2 bramy, 2 szpitale, 1 więzienie i część akweduktu.

Architektura

Twórcy ulicy inspirowali się architekturą Wenecji i Florencji. Zaprojektowano i wybudowano 26 kamienic w stylu liberty. Mają one loggie, wieżyczki, bow-windows i kopuły. Najbardziej charakterystyczną kamienicą Via XX jest Palazzo dei Giganti (Pałac Gigantów). Nazwa pochodzi od 8 statuł gigantów znajdujących się na fasadzie kamienicy. Był to również pierwszy budynek w Genui, który został wybudowany z betonu zbrojonego. Inną ciekawostką wartą zacytowania, jest to, że wszystkie budynki Via XX miały windy i centralne ogrzewanie!

Kolejną charakterystyką ulicy są jej podcienie i mozaikowe posadzki. Podcienie mają 5 metrów wysokości i kasetonowe sufity. Posadzki mają fantazyjne wzory i w ostatnich latach zostały odrestaurowane.

Mercato Orientale (Targ Wschodni)

Został wybudowany w 1898r. Targ został stworzony, aby skupić pod jednym dachem okoliczne, małe targowiska, które zbierały się pod gołym niebem. Wybudowano go w starym klasztorze, który znajdował się obok bramy wschodniej miasta (stąd nazwa targu). Obecnie na targu znajdują się 102 stragany, gdzie znajdziecie … wszystko. Świeże owoce, warzywa, mięso, ryby, przyprawy, kwiaty, itd … warto, warto zajrzeć 😉

Ponte Monumentale (Most Monumentalny)

Most ma wysokość 21 metrów. Został wybudowany z betonu zbrojonego i potem wykończony marmurem. Most łączy przepiękną dzielnicę Carignano z parkiem Acquasola. Na most można oczywiście wejść. Z góry możecie podziwiać panoramę na ulicę XX Settembre i Genuę.

Ristorante Zeffirino (Restauracja Zeffirino)

Restauracja z dawnych lat … trąci myszką. Jest też dość droga. Nigdy tam nie jadłam, więc nie jestem w stanie wam doradzić czy warto tam zjeść … Wspominam o niej, ponieważ stała się sławna dzięki swojemu pesto! Otóż zakochał się w nim sam Frank Sinatra!!! Smakowało mu do tego stopnia, że restauracja wysyłała do pana Sinatry słoiczek pesto co tydzień do USA … Obecnie można spróbować pesto Zeffirino-Frank-Sinatra oraz wpaść do drugiej restauracji Zeffirino w … Las Vegas 😉

zeffirini-restaurant-genoa

Tym sposobem zaczęliśmy sezon jesienno-zimowy! Będziemy dość często wpadać do Genui w najbliższym czasie 😉

2 Replies to “Ulica XX Settembre, gdzie bywał nawet Frank Sinatra!”

  1. Aż sprawdziłam co wydarzyło się 20 września:-) Pewnie chodzi o przypieczętowanie zjednoczenia Włoch poprzez zdobycie Rzymu w 1870 roku.

    1. Bravissima !!! 😀

Dodaj komentarz