Valloria, wioska malowanych drzwi!

Valloria to maleńka wioska w zachodniej Ligurii, w prowincji Imperia. Mieszkają tu 34 osoby 🙂 Jest mała, trudno dostępna, ale za to bardzo wyjątkowa … 😉

Jak dojechać do Vallori?

Zdecydowanie samochodem! Jest wprawdzie autobus, który dojeżdża tu z Imperii, ale kursuje tylko raz dziennie … (linia 24). Valloria znajduje się w głębi lądu i jest naprawdę odległa od wszystkiego. Jeśli przemieszczacie się autostradą A10 musicie z niej zjechać zjazdem Imperia Ovest. Potem za znakami na Dolcedo drogą SP41. Po przejechaniu przez Dolcedo będziecie potrzebowali jeszcze ok.15 minut żeby dojechać do Vallori. Więcej info tutaj.

Historia

W dawnych czasach Valloria była własnością biskupów Albengi. Następnie w XII w. została zakupiona przez Markiza z Clavesana, a potem przeszła w ręce książąt z Ventimiglia. Potem, w XIV w. Valloria przeszła pod rządy rodziny Grimaldi, a następnie rodziny Doria. W czasach dominacji Napoleona została włączona do Republiki Liguryjskiej, a po jego upadku do Królestwa Sardynii. W XIX w. należała do prowincji Nicei (!), która wtedy należała do Włoch. Obecnie jest częścią prowincji Imperii.

Nazwa

Nazwa Valloria pochodzi od jej geograficznego położenia. Otóż znajduje się ona niedaleko „Vallis Aurea” co oznacza „Dolinę Złota”. To „złoto” to oliwa z oliwek, która zawsze stanowła jeden z podstawowych produktów wytwarzanych w tej okolicy.

Oliwa z oliwek

Jak wspomniałam wyżej, ta część Ligurii słynie ze swojej oliwy wytłaczanej z oliwek zwanych olive taggiasche.  W Valloria znajdziecie kilku producentów oliwy, którzy ją bezpośrednio sprzedają. Warto jej spróbować i bez cienia wątpliwości, warto zakupić 🙂

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

W Valloria możecie zobaczyć tutejszy XV wieczny kościół oraz wyjątkowe muzeum, tzn. „Muzeum Rzeczy Zapomnianych”. Jednak największą atrakcją jest tutaj coś zupełnie innego … są to tutejsze drzwi!

Na początku lat ’90 XX w. lokalne stowarzyszenie „Przyjaciół Vallori” zaproponowało innowacyjną ideę. Jej celem było przyciągnięcie turystów oraz odnowienie zapomnianej wtedy wioski. Poproszono wtedy różnych artystów, aby udekorowali, w sposób jaki im sie najbardziej podobał, drzwi znajdujące sie w wiosce. Bez ograniczeń dotyczących techniki, tematu czy wyglądu.  Tym sposobem, po prawie 30 latach, można podziwiać w Vallori ponad 150 pomalowanych drzwi.

Niektóre z tych drzwi są naprawdę piękne. Moje ulubione drzwi, to te z namalowanym wizerunkiem zakonnicy … naprawdę bardzo delikatny i romantyczny obraz. Muszę przyznać, że robi niesamowite wrażenie, kiedy spaceruje się po tym labiryncie wąskich uliczek i co chwila znajduje się kolejne, wymalowane drzwi. To prawie jak gra – znaleźć jak najwięcej udekorowanych drzwi. Jestem pewna, że będzie sie wam podobało i zakochacie się w tym spokojnym miejscu od pierwszego wejrzenia! Valloria tak bardzo różni się od wszystkiego, co można zobaczyć w Ligurii, że absolutnie nie powinno pominąć się jej podczas zwiedzania tego regionu!

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.