Varese Ligure, ekologiczna oaza piękna i…kóz!

Dziś chciałabym pokazać, że Liguria to nie tylko nadmorskie kurorty i plaże. Jest tu również fantastyczny i przede wszystkim nieznany turystom górzysty rejon w głębi lądu. Zaczynam od Varese Ligure, malutkiego miasteczka usytułowanego w prowincji La Spezia.

Jak dojechać do Varese Ligure?

 – samochodem – środek transportu, który zdecydowanie polecam, ponieważ miasteczko jest daleko od … wszystkiego 😉 Nie dojeżdża tu też kolej.  Można się tu dostać drogą SP 523 z Sestri Levante (a do Sestri Levante dostaje się autostradą A12 i potem za znakami na Varese Ligure). Druga droga SP 566 prowadzi z Brugnato, na wschód od Sestri Levante (do Brugnato dojeżdża się autostradą A12 i potem za znakami na Varese Ligure). Więcej szczegółów na stronie włoskich autostrad tutaj . Droga z Sestri Levante zajmuje ok. 50 minut, z Brugnato ok. 30 minut. Droga jest dość stroma i wąska, ale za to bardzo malownicza. Uwaga na kozy, czasami wychodzą z pastwisk na jezdnię!

autobusem – z Sestri Levante kursuje linia 50 i 56. Pzystanek znajduje się naprzeciwko dworca kolejowego w Sestri Levante. Bilet w jedną stronę kosztuje 1,60€, czas podróży ok. 1h 20 min (więcej szczegółów tutaj) . Z kolei z Brugnato kursuje linia Varese Ligure, a bilet kosztuje 1,50€, czas podróży ok. 50 min. Główny przystanek przy dworcu autobusowym (więcej szczegółów tutaj).

Kiedy już uda wam się dostać do Varese Ligure waszym oczom ukaże się urocze i spokojne miasteczko. Wpisane na listę najpiękniejszych miasteczek we Włoszech, a w 2006 r.  uznane najekologiczniejszym miastem Włoch!

Historia

Pierwsze siedlisko istniało w tym miejscu już w czasach Bizancjum. A to przede wszystkim dlatego, że położone jest w bardzo strategicznym miejscu. Tutaj krzyżują się drogi do Parmy (w Emili Romanii) i Tortony (w Lombardii) na północy, z drogami do Sestri Levante i La Spezia, na południu. Następnie w XII w. miasteczko stało się własnością rodziny Fieschi (feudalnych możnowładców z Lavagnii). Z kolei w XVI w. przeszło w ręce Republiki Genueńskiej, a następnie w XIX w. stało się częścią Zjednoczonych Włoch.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia:

Kiedy dojedziecie do miasteczka, pierwszym budynkiem, który zobaczycie będzie zamek, który znajduje się na głównym placu miasta.

Castello dei Fieschi (Zamek Fieschi)

Został wybudowany w XV w. i pełnił funkcję siedziby wodza miasteczka. Zamek stanowił integralną część systemu obronnego miasta. W Średniowieczu został stworzony borgo rotondo (okrągłe miasto) i zamek zamykał ten obronny okrąg. W dzisiejszych czasach zamek pełni funkcje sali wystawowej, w której wystawiają swoje prace lokalni artyści.

Borgo rotondo (okrągłe miasto)

To właśnie stare miasto w Varese Ligure, które wybudowane jest tuż obok zamku. Okrągły kształt miasteczka został nadany mu przez rodzinę Fieschi (czyt. Fjeski). Wszystkie domu wybudowane zostały wokół dwóch głównych placów miasta: Piazza Fieschi i Piazza Castello. Średniowieczna struktura obejmowała również dwie bramy, ale do dzisiejszych czasów przetrwały resztki tylko jednej z nich.

Torre civica (Wieża miejska)

W przeszłości była to wieża kościelna. Kościół został wybudowany w XVI w. , ale już w XVIII w. został zamknięty i desakralizowany. Obecnie jest miejscem, gdzie organizuje się lokalne spotkania kulturalne.

Ponte Grecino (Most Grecino)

Most wybudowany w 1515 r. zastąpił on poprzednią, drewnianą kładkę, która została zerwana przez wezbraną rzekę.

Sklep Bio

Adres: Via Municipio

Czwartek-Wtorek

7.30-13.00 i 15.30-19.30

Środa 7.30-13.00

Okolice Varese Ligure są usiane licznymi wioskami. Jest tu wiele gospodarstw rolnych, w których hoduje się krowy, kozy i owce. Stąd można tu znaleźć olbrzymi wybór serów i mięsa. Poza tym mają tu doskonałe dżemy, suszone grzyby i orzeszki pinii. Wszystkie pochodzą z okolicznych gospodarstw,  lasów i są absolutnie ekologiczne. Bardzo zachęcam do ich spróbowania … niebo w gębie. Sławna jest tu przede wszystkim (nawet nad liguryjskim morzem) ricotta di Varese Ligure (biały serek).

Przyznaję, że Varese Ligure, to jedno z tych miejsc, które uwielbiam i których szukam w Ligurii. Autentyczne, nieodkryte i spokojne. Bez wątpienia miejsce na relaks i wypoczynek 😉

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.