Verezzi, miasteczko Saracenów, festiwalu teatralnego i Caravaggio!

Znajdujemy się w zachodniej Ligurii. Verezzi … a dokładniej Borgio Verezzi (bo to jego pełna nazwa), to maleńkie miasteczko znajdujące się na wzgórzu, nad samym morzem. Ale poza oszałamiającymi widokami, miasteczko jest warte zobaczenia z wielu, innych powodów 😉 Moim zdaniem, jeśli jesteście w zachodniej Ligurii, MUSICIE je dodać do waszego planu wycieczki! Warto 🙂

Jak dojechać do Verezzi?

Zaczę od wyjaśnienia, że rozmieszczenie tego miasteczka jest bardzo specyficzne. Dzieli się ono na dwie, podstawowe części: Borgio i Verezzi. To ta sama gmina, ten sam urząd miasta, ale obie części są oddalone od siebie o jakieś 5 km, a różnica w wysokości ich położenia to jakieś 200 m.n.p.m.! Poniżej opiszę obie części, jednak ta bardziej spektakularna to Verezzi, która znajduje się na zboczu wzgórza. Poza tym, Verezzi jest podzielona na 4 mniejsze siedliska(!).  Nazywają się one Crosa-Chiesa, Roccaro, Piazza, Poggio.

samochodem – najwygodniej

  • Autostradą A10 – zjazd z autostrady w Finale Ligure (jeśli przyjeżdżacie od wchodniej strony) albo w Pietra Ligure (od zachodu). Po zjeździe z autostrady wystarczy jechać za znakami na Borgio Verezzi. Kiedy droga doprowadzi was do rozwidlenia, które znajduje się bezpośrednio za przejazdem kolejowym, zobaczycie dwa osobne znaki. Jeden na lewo, na Borgio, a drugi na prawo, na Verezzi. Jadąc za tymi znakami dojeżdża się na miejsce po ok. 10 minutach.
  • droga krajowa Aurelia SS1 – bardzo widokowa w tej części Ligurii – prowadzi wzdłuż wybrzeża i doprowadzi was do rozwidlenia na Borgio i Verezzi.

-pociągiem – wysiadacie na stacji Finale Ligure albo Pietra Ligure i stamtąd autobusem do Borgio Verezzi (z dworca w Finale Ligure linią 40 do Borgio i potem linią 84 do Verezzi ; z Pietra Ligure bezpośredio linią 84; UWAGA! zimą, w weekendy i święta autobus 84 nie kursuje)

Historia

O Borgio wspomina się już w 181 r.p.n.e. kiedy to wojska Rzymskie pokonały w tym miejscu lokalne plemiona Liguryjczyków. Dla Rzymian zwycięstwo w tej bitwie miało fundamentalne znaczenie, bo dzięki niemu mogli kontynować swoją ekspansję w zachodniej części wybrzeża. W średniowieczu Burgum Albinganeum i Veretium (średniowieczne nazwy Borgio i Verezzi) stało się częścią Republiki Genueńskiej. Następnie, w czasie dominacji Napoleona miasteczka stały się częścią Republiki Liguryjskiej, by potem w 1861 r. stać się częścią Zjednoczonych Włoch. Warto podkreślić, że przez cały ten okres Borgio i Verezzi były dwiema, oddzielnymi gminami. Dopiero w czasach faszyzmu, w 1933r. oba siedliska zostały administracyjnie połączone w jedną gminę, tworząc Borgio Verezzi.

Legenda

Legenda głosi, że Verezzi zostało założone przez kolonię saraceńskich piratów, którzy postanowili porzucić ich dotychczasowe życie na morzu i wybudowali nowe siedlisko właśnie w tym miejscu. Wydaje się, że jest trochę prawdy w tej legendzie, ponieważ architektura Verezzi w niczym nie przypomina liguryjskiej architektury. Co więcej, budynki mają zdecydowanie wpływy architektury arabskiej.

Borgio

Jeśli skręcicie na rozjeździe w lewo, dojedziecie do Borgio. Miasteczko jest maleńkie. Idąc główną ulicą via XX Settembre, dojdziecie do głównego placu miasta Piazza San Pietro. Przy placu znajduje się główny kościół miasteczka, Chiesa di San Pietro.

Chiesa di San Pietro (kościół św. Piotra)

Został on wzniesiony na fundamentach zamku, który wcześniej znajdował się w tym miejscu. Wykończony w stylu neoklasycznym, posiada nawę główną i 6 bocznych kaplic.

Od starego miasta, prowadzi również droga do pobliskich grot. Zostały one odkryte w 1933 r., ale wiadomości o istnieniu grot krążyły w tych okolicach przez stulecia. Wejście kosztuje 9€/os; dzieci 6€/os. Groty są otwarte od 9:30 do 17:00, wejścia mniej więcej co godzinę. Więcej info tutaj.

Verezzi

Z kolei jeśli skręcicie w prawo na głównym rozjeździe, po niedługim podjeździe pełnym ostrych zakrętów dojedziecie do pierwszego siedliska, składającego się na miasteczko Verezzi – Poggio.

Poggio

To tutaj, na głównym placu miasteczka, Piazza San Agostino, co roku organizowany jest festiwal teatralny. Zaczyna się on z początkiem lipca i kończy pod koniec sierpnia. Spektakle są w języku włoskim i recytowane przez najsławniejszych, włoskich aktorów. To zdecydowanie najważniejsze wydarzenie w Verezzi. Więcej o festiwalu tutaj. Przy placu znajduje się maleńki kościółek pod wezwaniem św. Augustyna. Budynek pochodzi z XIV w.

Jednak to, co zapiera dech w piersiach, gdy znajdziecie się na Piazza San Agostino, to widok jaki rozpościera się z niego na wybrzeże zachodniej Ligurii. Zdecydowanie robi niesamowite wrażenie. Z placu, możecie przejść pod podcieniami i kontynuować uliczką poprowadzoną wśród ogrodów. Prowadzi ona do kolejnych siedlisk Verezzi, Piazza i Roccaro.

Piazza i Roccaro

Te części Verezzi są niesamowicie malownicze. Znajdują się tu restauracje i kilka b&b, które oferują wspaniałe widoki na wybrzeże liguryjskie. Poza tym, zabudowa Piazza i Roccaro (jak również pozostałych części Verezzi) charakteryzuje bardzo orientalny styl. Wszystko to sprawia, że można kompletnie zapomnieć o tym, że jest się w Ligurii. Swoją zabudową przypominają bardziej Sycylię czy kraje arabskie. Zdecydowanie niesamowite wrażenie 🙂

Wracając w kierunku drogi, którą tu dojechaliście, możecie nią podjechać do najwyższej części Verezzi: Crosa-Chiesa.

Crosa-Chiesa

Styl tej części Verezzi przypomina poniższe siedliska. Również stąd rozpościera się wspaniały widok na wybrzeże, a domy pełne są prie sgarbè. Są to kamienie, które zawierają otwory, w których umiejscowiane są drewniane pale. Pale służą jako podpora dla winorośli, która od zawsze rozrastała się na tutejszych domach. Służą one również jako podpory dla struktur, które dają cień tutejszym tarasom.

Z głównej części siedliska możecie podejść krótkim szlakiem (ok. 5 minut) do pobliskiego kościoła, Chiesa di San Martino.

Chiesa di San Martino (kościół św. Marcina)

Budynek pochodzi z XVII w. i został wybudowany na fundamentach poprzedniego kościoła. Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu barokowym. Jednak największą atrakcją kościoła jest jeden z obrazów, który się w nim znajduje. Po lewej stronie nawy głównej możecie zobaczyć obraz zatytułowany ” Ukrzyżowanie św. Piotra”, którego autorstwo przypisuje się samemu Caravaggio.

Po takiej  dawce kultury i sztuki, możecie zatrzymać się w przykościelnym barze/restauracji La Rosa dei Venti (!). Stoliki są tu poustawiane wzdłuż naturalnego tarasu, z którego podziwia się widok na zachodnie wybrzeże liguryjskie. Ważna uwaga, miejsce jest bardzo popularne wśród lokalnych mieszkańców, stąd warto wcześniej zarezerwować stolik. Więcej info tutaj.

Wycieczka do Borgio Verezzi zmieni wam zupełnie punkt widzenia na całą Ligurię! Warto! 🙂

 

 

Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

4 Replies to “Verezzi, miasteczko Saracenów, festiwalu teatralnego i Caravaggio!”

  1. Bardzo fajny blog. Dziękuję Ci za wszystkie informacje. Za miesiąc wyjeżdżam na wakacje i stacjonujemy w Rapallo. Może mogłabyś napisać coś o tym mieście? Pozdrawiam serdecznie 🙂

    1. That's Liguria! says: Odpowiedz

      Bardzo się cieszę, że blog się podoba i przydaje 🙂 Rapallo mam w planach 🙂 Nie jestem tylko pewna na 100% czy uda mi się go opublikować w ciągu miesiąca … w każdym razie, kiedy tam będziecie, zdecydowanie podjeźcie (kolejką linową) na górę, do sanktuarium Montallegro, sama wycieczka robi wrażenie … a z góry są powalające widoki !!! Pozdrawiam Agata 😉

  2. Hej! Super blog w Borgio Verezzi byłam na wakacjach trzy razy i bardzo podoba mi się ten spokój który tam panuje. Zawsze tam najlepiej odpoczywałam. Wakacje spędziłam również w Borghetto Santo Spirito .Obecnie jestem kolejny raz w Loano, gdzie zresztą dużo się dzieje Bardzo piękne jest Cervo i Alassio. Jutro biorę synka i wyroszamy w góry Pozdrawiam! Agata

    1. Dziękuję za komentarz! Wszystko prawda, okolica w jakiej się znajdujecie jest fantastyczna! Udanego urlopu! Pozdrawiam też Agata 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.