Vernazza: morze, wino i … ciasto Stalina!

vernazza,cinnque,terre,liguria, wlochy

Vernazza została wpisana na listę najpiękniejszych miejscowości we Włoszech. Tutaj, tak jak w Riomaggiore i Manaroli, przeważają zabudowania typu domy-wieże. Jednak w Vernazzy są bogatsze, bardziej wykończone, niż w pozostałych wioskach. Można tutaj zobaczyć loggie, podcienie i dekorowane portale. Prawdopodobnie Vernazza jest najładniejszą ze wszystkich Cinque Terre 😉

Jak dojechać do Vernazzy?

 • pociągiem – wystarczy wysiąść na stacji Vernazza; więcej informacji w poprzednim poście.
 • samochodem – jeśli przyjedziecie z kierunku zachodniego, będziecie jechać drogą SP 63 a następnie skręcicie w prawo, podążając za drogowskazami na Vernazzę. Jadąc ze wschodu, najpierw drogą SP 51 i potem SP 61, podążając za znakami Vernazza. Nie można wjechać samochodem do centrum wioski. Przed zabudowaniami znajdują się dwa duże parkingi, na których możecie zostawić auto. Kursują stąd elektryczne autobusy (bilet 1,50€) do centrum.
 • promem – Vernazza ma mały, naturalny port, więcej szczegółów tutaj.

Nazwa

Nazwa Vernazzy pochodzi od łacińskiego przymiotnika verna, co oznacza „rodzimy” oraz od nazwy lokalnego wina, vernaccia (którego nazwa z kolei oznacza „lokalny” albo „nasz”).

Historia

Pierwsze wzmianki o Vernazzy pochodzą z czasów dominacji Rzymu. W tym okresie, ze względów bezpieczeństwa, mieszkańcy zamieszkiwali część wioski oddaloną od morza, na wzgórzu Reggio. Następnie w czasach Średnowiecza, Vernazza stała się ważnym portem zarządzanym przez możne rodziny Da Passano i Fieschi. W 1276 r. stała się częścią Republiki Genueńskiej.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

 

Chiesa di Santa Margherita di Antiochia (Kościół św. Małgorzaty z Antiochii

Wybudowany w 1318 r. w stylu liguryjskiego gotyku przez mistrza Antelami. Kościół został wielokrotnie przebudowany na przestrzeni wieków. Obecnie składa się z trzech naw i ośmiokątnej, 40 metrowej dzwonnicy. Dodam, że proboszcz kościoła jest Polakiem 😉

 

Palazzo con i portici (Kamiennica z podcieniami)

Naprzeciwko kościoła znajdują się budynek, ze starymi, kamiennymi podcieniami i drewnianymi stropami. Jest to od zawsze miejsce spotkań mieszkańców Vernazzy.

Torre Belforte e Castello Doria (Wieża Belforte i Zamek Doria)

Adres: via San Francesco
Bilet: 1,50€ (NIE jest objęte Cinque Terre Card)

Będziecie musieli pokonać wiele, naprawdę wiele schodów … ale za to u góry będziecie nagrodzeni pięknymi widokami!

Zamek został wybudowany w XI w. Jak w pozostałych wioskach, służył obronie przed atakami piratów. Dzisiaj to co z niego pozostało to wały i dwie wieże obronne. Jedna z nich znajduje się na szlaku do Cornigli (Sentiero Azzurro). Druga znajduje się w centrum tarasu panoramicznego zamku. Można wejść na tę drugą. Widoki z niej są oczywiście wspaniałe 😉

Ciekawostka

Zamku broniły armaty wykonane z brązu. Jedna z nich, z inskrypcją „Comunitas Vernatiae” została zabrana jako łup wojenny przez angielskich żołnierzy. Dziś można ją obejrzeć w British Museum w Londynie.

Chiesa di San Francesco dei Frati Minori Osservanti (Kościół św. Franciszka braci mniejszych)

Wybudowany w XVII w. Kościół składa się z kwadratowej wieży z XVI w. i resztek starszych murów. Obok kościoła znajduje się … kolejny panoramiczny taras 😉 Doskonały widok na Vernazzę.

Powódź

25 października 2011 r. Vernazza znalazła się pod 4 metrami wody. Ulewne deszcze spowodowały, że z pobliskich zboczy zaczęły schodzić lawiny błota i skał. Ulice zamieniły się w rwące potoki. Tego dnia zginęli 3 mieszkańcy wioski. Ich ciała zostały znalezione tygodnie później, u wybrzeży Saint Tropez, we Francji. Straty zostały oszacowane na 100 milionów euro. Mieszkańcy zostali ewakuowani i wioska przez wiele miesięcy była niezamieszkana, do czasu aż włoska armia i wolontariusze nie pozbyli się błota i odpadów zalegających na ulicach Vernazzy. Jeszcze dzisiaj, po 5 latach od tragedii nie zostały zakończone wszystkie prace mające na celu przywrócenie dawnej świetności Vernazzy.

Nowa Plaża

Podczas powodzi Vernazza ucierpiała najbardziej ze wszystkich Cinque Terre. Jednak w jej przypadku tragiczny dzień nie przyniósł tylko zniszczenia. Ziemia i błoto zniesione przez wodę z okolicznych wzgórz uformowały … nową plażę! Dużo większą niż pierwsza, malutka, znajdująca się w porcie wioski. Znajdziecie ją przemierzając via Roma. W pewnym momencie, po lewej stronie zobaczycie kamienny łuk uformowany przez skały. Możecie pod nim przejść i znajdziecie się w zupełnie innym świecie 😉 Długa i duża plaża, gdzie będziecie mogli sobie odpocząć! Bez wątpienia świetny wybór na plażowanie!

Sentiero Azzurro

W Vernazzy jest otwarty w obu kierunkach (!!!). Łączy Vernazzę z Corniglią (3,45 km; 1:50h) oraz z Monterosso al Mare (3,60km; 2h). Według tutejszych mieszkańców, odcinek szlaku przechodzący przez ich wioskę, jest najładniejszy z całego Sentiero Azzurro. Prawdopodobnie nie są zbyt obiektywni 😉 ale coś w tym jest, szlak w tej części jest naprawdę przepiękny. Bilet wstępu na szlak kosztuje 7,50 €, ale jeśli macie Cinque Terre Card, wejście na szlak jest w cenie.

Jedzenie

Vernazza jak wszystkie Cinque Terre ma wiele miejsc gdzie możecie się zatrzymać i coś przekąsić. Tutaj wymienię tylko dania i napoje tak typowe dla Vernazzy, że grzechem byłoby ich nie spróbować!

 • Tian di Vernazza (rondelek z Vernazzy) podawane w rondelku 🙂 są to upieczone sardele z ziemniakami, wymieszane w lokalnym oleju, białym winie, czosnku, soku z cytryny, świeżych pomidorach, natce pietruszki, oregano i rozmarynie … pyszności !!!
 • Torta „Stalin” (ciasto „Stalin”) spokojnie, nie chodzi o TAMTEGO Stalina 😉 Nazwa wzięła się od nazwiska lokalnego, ekscentrycznego piekarza, który to ciasto wymyślił 25 lat temu. To rodzaj kruchego ciasta z dżemem owocowym, pokryte czekoladą i warstwą kruchego ciasta … świetne !
 • Cinque Terre DOC – wytrawne, białe wino. Z tą nazwą może być wyprodukowane tylko w gminach Monterosso, Vernazza i Riomaggiore. Idealne z tian di Vernazza 😉
 • Sciacchetrà DOC – słodkie, typowe wino z Cinque Terre. Rocznie produkuje się go mniej niż 50 tysięcy butelek .. absolutna specjalność z tej części Ligurii !

Prawie skończyliśmy zwiedzanie Cinque Terre … teraz brakuje tylko MONTEROSSO.

 

 • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacj!

3 Replies to “Vernazza: morze, wino i … ciasto Stalina!”

 1. Hi Agata, bardzo żałuję, że nie dotarłam do Twojego bloga przed moim wyjazdem do Rapallo i Cinque Terre… 🙁 Żałuję również, że nie spróbowałam Tian di Vernazza… 🙁 moje ulubione składniki. Danie musi być wyśmienite. Polecasz konkretne miejsce? Wkrótce wybieram się na kilka dni do Genui 🙂

  1. That's Liguria! says: Odpowiedz

   Konkretne miejsca w Genui z liguryjską kuchnią to: „Rosmarino”, „Rina”, „Collina” na wzgórzach koło Genui oraz „Iolanda” też w okolicach Genui (gdzie dają pyszne pesto) 🙂

 2. Bardzo dziękuję! 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.