W zasadzie jej pełna nazwa to Villa Durazzo – Centurione. Willa znajduje się w Santa Margherita Ligure (o której pisałam tutaj) i bardzo często jest totalnie pomijana przez turystów, którzy pragną zobaczyć tylko Portofino. Muszę przyznać, że nie wiedzą co czynią 😉 Villa Durazzo jest przepięknym pałacem, wybudowanym na wzgórzu, blisko centrum miasteczka, a jednocześnie daleko od turystycznego zgiełku! Ma przępiękny park z widokiem na morze, gdzie przez chwilę można odetchnąć od szaleństwa zwiedzania! Jest to zdecydowanie miejsce, które należy zobaczyć 🙂
Historia
Willa została wybudowana w 1678 r. przez markizów Durazzo, którzy używali jej jako letniej rezydencji. W XVIII w. została zakupiona przez rodzinę książęcą Centurione (stąd podwójna nazwa willi), która następnie w 1821r. ją powiększyła i wzbogaciła park o nowe egzotyczne rośliny oraz marmurowe rzeźby. Pod koniec XIX w. została sprzedana i stała się siedzibą Grand Hotelu. Po wojnie, w 1973 r. zakupiła ją gmina i od tego czasu jest miejscem wystaw oraz lokalnych wydarzeń kulturalnych. W środku można zwiedzić apartamenty książęce oraz muzeum poświęcone lokalnemu pisarzowi Giovanniemu Rossi.
Na cały kompleks pałacowy składają się z dwie wille, XV wieczny zamek oraz park z XVII w. W parku można podziwiać interesujący ogród tzw. włoski z typowymi dla ligurii ścieżkami wyłożonymi biało czarnymi kamyczkami, tzw. risseu.
Adres
Piazzale San Giacomo 3
Godziny otwarcia parku: ZIMA 9.00-17.00, LATO 9.00-20.00
Godziny otwarcia willi: Codziennie; ZIMA 9.30-13.00 i 14.00-17.00, LATO 9.30-13.00 i 14.00-18.00
Wejście: willa 5,50€, dzieci 3€; wejście do parku, gratis
Zwiedzanie
Wejście do willi znajduje się od strony morza. Wchodzi się nim do przestronnego holu wyłożonego charakterystycznymi biało-czarnymi płytkami w stylu liguryjskim. Sale willi, które można zwiedzić znajdują się na parterze i na pierwszym piętrze.
Sala Vietri
Na parterze, po lewej stronie od wejścia znajduje się Sala Vetri. W przeszłości była to jadalnia willi. Sala udekorowana jest neoklasycznymi freskami, a jej podłoga wyłożona jest doskonale zachowanymi płytkami z XVIII w.
Sala Vaymer
Z kolei po prawej stronie od wejścia znajduje się Sala Vaymer. Znajdują się tu meble utrzymane w stylu Ludwika XVI, a na ścianach zawieszone są portrety członków rodziny Centurione.
Sala Stiuków
Nastepnie, podchodzi się schodami na pierwsze piętro (piętro szlacheckie). Pierwszą salą, jaką się tu napotyka jest Sala Stiuków. Znajduje się tu przepiękny, kryształowy żyrandol i kolorowa posadzka wykonana z marmuru. Na ścianach można podziwiać delikatne, stiukowe dekoracje 🙂
Sala Wenecka
Następnie zwiedzanie kontynuuje się przechodząc do Sali Weneckiej. Charakteryzyje się ona meblami, które utrzymane są w stylu orientalnym. Na ścianach obrazy liguryjskich artystów.
Sala Muzyki
Potem przechodzi się do tzw. Sali Muzyki, w której znajduje się stary fortepian, obrazy liguryjskich malarzy z XVII w. oraz przepiękny, turkusowy żyrandol wykonany z dmuchanego szkła z Murano.
Sala Groteski
Kolejna jest Sala Groteski. Tutaj dominuje kolejny żyrandol wykonany ze szkła z Murano, a na ścianach obrazy przedstawiające groteski właśnie. Warto również zwrócić uwagę na przpiękną konsolę z XVIII w.
Loggia
W przeszłości ta część willa była właśnie loggią. Obecnie jest zabudowana i znajduje się tu kolejna sala, z której roztacza się widok na park i morze. Ściany i sufit pokryte są pięknymi freskami przedstawiającymi cztery pory roku. Zwraca również uwagę mała, prywatna kapliczka, również ona pokryta freskami. Z kolei obok kapliczki zawieszono stare, drewniane lustro pochodzące z XVIII w. Z ciekawostek dodam, że na ścianie między okami znajduje się tablica pamiątkowa, która upamiętnia wizyte w willi kardynała Karola Wojtyły.
Sala Kominkowa
Kontynuuje się zwiedzanie w Sali Kominkowej. Tutaj meble utrzymane są w stylu Napoleona I. Zwraca tu uwagę przede wszystkim przepiekny kominek, który został w całości pokryty płytkami, a nad nim zawieszono pozłacane lustro.
Sypialnia Królowej
Ostatnim pokojem jest Sypialnia Królowej. Został on tak nazwany na cześć któlowej Małgorzaty Savoya, która gościła w willi w 1904r.
Kolekcja Bellometti oraz biuro Vittorio Rossi
W willi znajduje się również ciekawa kolekcja Bellometti, do której należą dzieła autorów takich jak Dudovich, Bozino, Hardy, Levy, de Pisis oraz egzotyczne ceramiki. (przyznaję się, że nie znam tych autorów 😉
Z kolei obok sali Bellometti, zostało odtorzone biuro znanego, włoskiego pisarza i dziennikarza Vittorio G. Rossi, który urodził się w Santa Margherita w 1898r.
Willa San Giacomo
Do kompleksu Durazzo-Centurione wchodzi również willa San Giacomo. Znajduje się ona tuż obak głównej willi, jest dużo mniejsza, ale równie piękna. Obecnie wykorzystuje się ją jako miejsce, gdzie organizowane są ważne ceremonie.
Kościół San Giacomo
Jeszcze przed dojście do willi, pierwszą budowlą, która zobaczycie na waszej drodze, będzie kościół San Giacomo. Również on stanowi część całego kompleksu Durazzo-Centurione.
Zamek
I na koniec, ostatni element należący do kompleksu. Znajduje się on przy samej ulicy, tuż obok lokalnego targu rybnego. Zamek. Został wybudowany w celach obronnych w 1550 r. , aby chronić miasto przed atakami piratów. Zamek spełniał swoją funkcję do XVIII w. W następnych stuleciach stracił zupełnie na znaczeniu i popadł w ruinę. Został odrestaurowany po Drugiej Wojnie Światowej. Obecnie jego wnętrze gości wystawy lokalnych artystów.
Coż dodać? Nie zapomniajcie dodać willi do waszego planu zwiedzania! Naprawdę warto 🙂
- Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉