Volastra, siódma Cinque Terre!

Tzn. nic się nie zmieniło 😉 Cinque Terre, tych uznanych przez UNESCO, oficjalnych, będących celem setek tysięcy turystów, jest nadal i tylko pięć 🙂

Już rok temu opublikowałam post zatytułowany:„Levanto, szósta Cinque Terre” o miasteczku, które oddzielone jest od sławnych wiosek tylko jedną górą. Jednak poza tym wygląda zupełnie jak  pięć, słynnych wpisanych na Listę UNESCO. Podążając tym tokiem myślenia, postanowiłam dodać kolejne miejsce, które moim zdaniem powinno być zawsze włączone do zwiedzania Cinque Terre. Znajduje się ono bardzo blisko Manaroli  i swoją zabudową przypomina zabudowę Cinque Terre … więc dla mnie to taka kolejna Terra. Co więcej, jeśli marzy się wam chwila odpoczynku od nieludzkich tłumów, Volastra będzie tym czego szukacie!

Jak dojechać do Volastra?

-samochodem- z La Spezia można dojechać tu drogą prowincjalną SP370. Najpierw za znakami na Cinque Terre, a potem na wysokości Manaroli, skręcacie w drogę SP51 za znakami Volastra. Na miejsce, z centrum La Spezia, dojedziecie po ok. 35-50 minutach. Widząc, że odradzam wszystkim przyjeżdżanie do Cinque Terre samochodem, odradzam również dojeżdżanie nim do Volastra … nawet jeśli w tym wypadku, samochód jest najwygodniejszy, bo nie jest się zależnym od rozkładów jazdy autobusu.

-autobusem- z La Spezia kursuje linia 29; czas podróży ok.40 minut ; również z Manaroli jest linia autobusowa, która dowozi do Volastra, czas trwania podróży 10 min, bilet 2,5€ u kierowcy albo gratis dla posiadaczy CT Card.

-na pieszo – szlak sentiero 1 (506 ex.6) z Manaroli do Volastra; odległość to ok. 3 km; więcej o szlaku, napisałam poniżej.

Historia

Pierwsze siedlisko zostało tu założone prawdopodobnie przez Etrusków.  Według naukowców, za takim jego pochodzeniem przemawia forma miasteczka, wybudowanego na planie koła. Co więcej, w późniejszych stuleciach, to właśnie mieszkańcy Volastra założyli niżej położoną (i teraz sławną) Manarolę. Mieszkańcy miasteczka przez stulecia zajmowali się uprawą i produkcją wina oraz oliwy z oliwek … I tak naprawdę nadal się tym zajmują 😉 Volastra jest otoczona z każdej strony gajami oliwnymi i winnicami.

Nazwa

Nazwa Volastra pochodzi najparwdopodobniej od „Vicus Oleaster” co po łacinie oznaczało wioska oliwek. Nie ma wątpliwości skąd wzięła się taka nazwa … 🙂

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Czy dochodząc czy dojeżdżając do Volastra, największe wrażenie robi forma tej wioski. Jest okrągła i wybudowana na samym szczycie łagodnego wzgórza. Z miasteczka rozciąga się widok na pobliskie doliny, Manarolę, Corniglię i okoliczne góry. Wszystko to zapiera dech w piersiach.

Najpiękniejszą charakterystyką Volastra jest to, że w niedużej odległości od zatłoczonej, głośnej Manaroli, znajdziecie się we wspaniałym, spokojnym miejscu … z widokiem na Manarolę 😉 Jest tu cisza, spokój i widok na morze … Moim zdaniem to idealne miejsce dla tych wszystkich, którzy pragną uciec od zgiełku Cinque Terre. W Volastra jest święty spokój, cisza, kilka barów, gdzie można odpocząć i coś zjeść.

Volastra ma dwie główne ulice. Szybko można ją obejść i praktycznie nie można się tu zgubić (mi się jednak udało 😉 ). Zabytkiem, o którym warto wspomnieć jest tutejszy kościół (sanktuarium):

Santuario di Nostra Signora della Salute

Budynek został wybudowany w XII w. w wyższej części wioski. Utrzymany jest on w stylu romańskim z elementami gotyku.

Via dei Santuari (Szlak Sanktuariów)

Sanktuarium w Volastra znajduje się on przy tzw. via dei Santuri (szlaku sanktuariów). Jest to szlak, który łączy pięć sanktuariów znajdujcych się powyżej pięciu wiosek Cinque Terre. Droga prowadzi na wysokości ok. 500 m.n.p.m. i jest bardzo panoramiczna. Gdy przechodzi się nią nad słynnymi wioskami, można je podziwiać z góry. Widoki są przepiękne. Zaczyna się ona w Monterosso, kończy w Riomaggiore. Długość szlaku, to ok. 25 km i należy liczyć ok. 7 godzin na jego pokonanie.

Szlak Manarola – Volastra

Jak już wspomniałam, do Volastra można dojść szlakiem 506 / Caruggio – Volastra. Szlak zaczyna się w porcie w Manaroli i prowadzi przez …. 120 stromych stopni … czas trwania wycieczki to ok. 1h40min-2h20min. Widziałam po drodze ludzi, którzy przeklinali pomysł wybrania się tym szlakiem, więc bądźcie przygotowani na intensywne podejście, które będzie jednak wynagrodzone WSPANIAŁYMI widokami! 🙂

Volastra to odpoweidź na jedno z najczęściej zadawanych mi pytań: Jak uniknąć tłumów w Cinque Terre? Odpowiedź: spędź trochę czasu w Volastra 😉 Bardzo polecam!

 

p.s. Ale to jeszcze nie koniec, w  planach mam jeszcze post o : „Ósmej Cinque Terre” 😉

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

2 Replies to “Volastra, siódma Cinque Terre!”

  1. Rewelacyjna porada. Dzięki!

    1. Cieszę się, że się przydaje i podoba 😉 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.