Wchodzisz do kościoła w Genui, a tu obrazy Rubensa!

Tak jest, z zewnątrz niepozorny kościół, w swoim wnętrzu kryje aż dwa dzieła flamandzkiego malarza, Petera Paulo Rubensa. Poza tym jest w jego wnętrzu również polski akcent (!) Ale od początku:

Historia

Kościół, o którym mowa to Kościół pod wezwaniem śwętych Ambrożego i Andrzeja. Znajduje się przy placu Piazza Matteotti 3, tuż obok genueńskiego Palazzo Ducale (pisałam o nim tutaj). Pierwsza kaplica wybudowana w tym miejscu (zadedykowana właśnie św. Ambrożemu) pochodziła z VI w. (!) W XVI w. kościół przeszedł w ręce zakonu jezuitów i nadano mu drugą (dodatkową) nazwę: Kościół Jezusa. Obecna struktura pochodzi z XVII w. i utrzymana jest w stylu barokowym. Natępnie w XIX w. pojawił się w nazewnictwie również św. Andrzej.

Wnętrza

Kościół ma bogato zdobione wnętrza. Zwracają uwagę kolorowe, marmurowe posadzki, liczne freski oraz złocone dekoracje. Freski zdobiące świątynie są dziełem jednych z najważnieszych przedstawicieli baroku genueńskiego. Z kolei wśród marmurowych dekoracji na podłodze, zwraca uwagę herb rodziny Pallavicino, potężnego rodu patrycjuszy, którzy byli związani z tym kościołem.

Obrazy Rubensa

Pierwsze pytanie: skąd ten Rubens? Otóż koniec XVI w i początek XVII w to okres największej świetlności i bogactwa Republiki Genueńskiej. Lokalni patrycjusze gromadzili bezkresne fortuny, które potem monetyzowali budując nowe pałace i zamawiając obrazy u najmodniejszych w tym okresie malarzy. Tak też było w tym przypadku.

Ołtarz główny został zamówiony u Rubensa przez Marcello Pallavicino. W akcie notarialnym, który dotyczył tego zamówienia, była wyszczególniona tematyka i jak oczekiwano, że artysta przedstawi biblijną scenę. Obraz przedstawia obrzezanie Chrystusa.

A w ołtarzu bocznym, po lewej stronie, znajduje się kolejny obraz Rubensa. To „Cuda św. Ignacego”. Tutaj ponownie największe znaczenia miała rodzina Pallavicino, która zamówiła ten obraz do swojej kaplicy znajdującej się w tym kościele.

Książka Rubensa

Peter Paul Rubens, podczas swojego pobytu w Genui zachwycił się jej architekturą. Do tego stopnia, że najpiekniejsze z jej budynków (czy te, które zrobiły na nim największe wrażenie) zostały przez niego przedstawione w zborze rycin zatytułowanym „Pałace Genui”. Wśród pałacy przedstawionych w zbiorze Rubensa znajduje sie też opis, fasada i przekrój kościoła św. Ambrożego i Andrzeja.

Polski akcent99

Jak już wcześniej wspomniałam, kościół należał do jeuitów. Właśnie w tym kościele, w prawej nawie bocznej, znajduje się obraz „Dziewica Maryja ze Stanisławem Kostką trzymającym Dzieciątko Jezus”. Stanisław Kostka był bardzo popularnym błogosławionym, a potem świętym z przełomu XVII i XVIII wieku. I tak oto, jeden z katolickich patronów Polski znajduje się w kościele w Genui 🙂

Informacje praktyczne dotyczące kościoła

Absolutnie Wam polecam odwiedzenie tego kościoła. Przede wszystkim dlatego, że to nielada okazja, zobaczyć, ot tak, przy okazji, dwa obrazy Rubensa … i to nawet (co nie mniej ważne) za darmo 🙂 Uwaga! Kościół otwarty jest od 7.00-13.00 i od 16.00-19.00, w poniedziałki 16.00-19.00. Nie moża też go zwiedzać podczas mszy świętej ani podczas różańca. Informacje o godzinach mszy i różańca znajdziecie na stronie kościoła tutaj.

Udanego zwiedzania!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.