Wenus pochodziła z Ligurii!

To będzie bardzo piękna, romantyczna i zarazem tragiczna historia. To będzie opowieść o renesansowych Genui i Florencji, o wielkich postaciach historycznych, o wielkich miłościach i sławnych malarzach oraz ich dziełach … to będzie opowieść o Simonetta Vespucci, z domu Cattaneo.

Narodziny … Wenus

Simonetta Cattaneo, urodziła się 28 stycznia 1453r. w Genui albo Portovenere (historycy nie są zgodni, co do miejsca narodzin), w arystokratycznym, genueńskim rodzie Cattaneo. Następna, pewna informacja pochodzi z 1469r. kiedy to Simonetta (16 lat) została wydana za mąż, za Marco Vespucci (dalekiego kuzyna Amerigo Vespucci). Sam fakt ślubu, był pardzo praktycznym i romantycznym zbiegiem okoliczności. Pan młody (florentczyk) przebywał w Genui, gdzie studiował bankowość w prestiżowym, najstarszym na świecie banku: Banco di San Giorgio. Ojcowie Marco i Simonetty mieli wspólne interesy i często spotykali się, również „poza pracą”. Tak poznali się państwo młodzi. Ich małżeństwo było logiczną konsekwencją, biorąc pod uwagę zainteresowanie rodziny Cattaneo nawiązaniem kontaktów z potężną rodziną florenckich bankierów.

Życie we Florencji

Po ślubie, para przeprowadziła się do Florencji, rodzinnego miasta Marco. Tam zostali przywitani przez Wawrzyńca Medyceusza, władcę Florencji. Od tego spotkania zaczyna się długa seria zauroczeń uwczesnych władców w pięknej liguryjce … brat Wawrzyńca, Julian zakochał się w Simonettcie bez opamiętania i zadedykował jej swoje zwycieństwo w turnieju rycerskim oraz poemat ku jej czczi. Książę Kalabrii, Alfonso, który był przejazdem we Florencji i miał okazję poznać Simonette, również się w niej zakochał. A sam Wawrzyniec Medyceusz nie pozostał obojętny na uroki pięknej liguryjki. Sam zadedykował jej wiersz i cztery sonety po jej śmierci.

Śmierć

Życie Simonetty, było niestety bardzo krótkie. 26 kwietnia 1476 r., w wieku zaledwie dwudziestu trzech lat, młoda kobieta zmarła. Uważano, że zmarła na zapalenie płuc, jednak nowe hipotezy sugerują, że Simonetta cierpiała na gruczołaka przysadki i prawdopodobnie była bezpłodna. To właśnie wzrost objętości guza miał doprowadzić do jej śmierci.

Sandro Botticelli

Najbardziej znane obrazy tego wielkiego artsty to zdecydowanie „Narodziny Wenus” oraz „Wiosna” (oba znajdują się w Muzeum Uffizi, we Florencji). Przez bardzo długi czas, uważano, że modelką i inspiracją dla głównej postaci tych obrazów (Wenus i bogini Flory) była właśnie Simonetta Vespucci. Jednak, późniejsze ustalenia naukowców zaprzeczyły tym tezom. Ustalono, że była to bardziej romantyczna wersja faktów historycznych. Również obraz Piero di Cosimo, przedstawiający Kleopatrę, przez bardzo długi czas był uważany za portret Simonetty. Dziś jednak, tak samo jak w przypadku obrazów Botticiellego, brak na to historycznych dowód.

Mi osobiście jednak podoba się romantyczna wersja i wyobrażenie tej pięknej liguryjki, która rozkochała w sobie najpotężniejszych władców tamtych czasów i że to właśnie Simonetta została uwieczniona w obrazach Sandro Botticiellego.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.