Włochy otwierają granice … i co teraz?

Ha! Przez ostatnie miesiące wielu zastanawiało się czy będzie można przyjechać do Włoch w tym roku na urlop … i pyk! Okazuje się, że będzie można 🙂 Ale zacznę od początku:

Decreto Legge n.33 del 16/05/2020

16/05/2020 r. został wydany dekret, według którego 03/06/2020 r. Włochy otworzą swoje granice dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej, bez wymogu przechodzenia 14 dni kwarantanny. Głównym powodem tego kroku jest przede wszystkim próba uratowania letniego sezonu turystycznego 2020, który jest zagrożony poważną zapaścią. Poza otwarciem zewnętrznych granic państwa (czyli przywróceniem Traktatu z Schengen), Włochy wznawiają również możliwość swobodnego przemieszczania się po całym terytorium kraju, co do 03/06/2020 r. jest niemożliwe. Wszystkie te postanowienia pozostaną ważne, dopuki krzywa zakażeń koronawirusem we Włoszech pozostanie na aktualnym poziomie czy ewentualna „druga fala zakażeń” pozostanie na poziomie, który nie zagraża zagwarantowaniu wszystkim obywatelom pełnej opieki zdrowotnej przez publiczny służbę zdrowia. Innymi słowy, jeśli ilość nowych zakażeń zaczęłaby ponownie drastycznie wzrastać, Włochy powrócą do ograniczeń wprowadzonych w marcu b.r. z zawieszeniem postanowień Traktatu z Schengen włącznie.

Państwa UE

To, że Włochy otwierają granice dla obywateli innych państw UE, nie oznacza, że inne państwa otwierają się na Włochy … i tak na chwilę obecną kraje, które już zapowiedziały, że nie będą wymagały kwarantanny od osób, które przybywają z Włoch to Słowenia i Szwajcaria. Pozostałe kraje, na chwilę obecną nie przedstawiły wytycznych co do ewentualnych zmian dotyczących przemieszczania się pomiędzy krajami UE, w tym Polska.

Kraje spoza UE

Na chwilę obecną brak jest wytycznych dotyczących obywateli krajów nie należących do UE, w tym Stanów Zjednoczonych i krajów azjatyckich. Prawdopodobnie (obserwując krzywą zakażeń oraz światową sytuację pandemiologiczną) pierwsze złagodzenie obostrzeń pojawią się nie wcześniej niż 15/06/2020 r.

Nowe reguły na lato 2020

I teraz troche aktualności. Aby bezpiecznie wypocząć we Włoszech, każdy region, ba! każda gmina zaczęła wymyślać reguły i instrukcje dotyczące zachowania w czasach pandemii. Na szczęście, aby nie pogubić się w gąszczu norm i zakazów, istnieją normy krajowe, do których zastosowują się wszyscy. Na chwilę obecną, przyjeżdżając do Włoch i Ligurii należy pamiętać o tym że:

  • należy zawsze zachowywać bezpieczną odległość między osobami, która we Włoszech została ustalona na przynajmniej 1m
  • w miejscach publicznych należy ZAWSZE nosić maseczkę, nawet na otwartym powietrzu. Czy będzie je trzeba nosić też na plaży … tego jeszcze nie wiemy. Tak naprawdę, to nie jest ogólnonarodowa norma, ale zdecydowana większość miast ją wprowadziła, więc ja maseczkę noszę i nie sprawdzam, która gmina jej wymaga, a która nie 😉
  • leżaki i parasole na plażach prywatnych będą musiały być oddalone od siebie na przynajmniej 3 m, ale poza tym niewiele się zmienia w kwestii plaż prywatnych (tych za które się płaci).
  • kwestia plaż publicznych nie została jeszcze ostatecznie ustalona. Problemem jest tu zagwarantowanie bezpiecznych odległości między plażowiczami. Po pierwszych doświadczenia z koronawirusem, wszyscy przekonali się, że nie można liczyć na zdrowy rozsądek wielu osób, stąd pojawiły sie propozycje wprowadzenia zamkniętej, maksymalnej liczby plażowiczów na plażach publicznych. Miałoby to wyglądać w następujący sposób: przed wejściem na plażę publiczną stałby „stuart” który regulowałby ilość osób wchodzących na plażę. Pojawiły się też propozycje wprowadzenia symbolicznej opłaty za wejście na plaże (0,50 €) co spotkało się z licznymi protestami oraz propozycja wprowadzenia app na telefonie, który pozwalałby na zarezerwowanie miejsca na plaży publicznej. Ostateczne decyzje będą zależały od gmin, które prawdopodobie wprowadzą reguły, jakie uznają za najskuteczniejsze … jednym słowem, kto będzie chciał skorzystać z plaży publicznej, będzie musiał się dobrze doinformować jak to będzie wyglądało w miejscu, do którego przyjedzie.
  • pływać możemy bez maseczek 🙂
  • baseny, poza ograniczeniami dotyczącymi ilości osób w przebieralniach i na torach, nie wprowadziły większych ograniczeń
  • restauracje i bary, zostały otwarte. Należy nosić maseczkę, kiedy wstaje sie od stołu oraz kiedy płaci się rachunek … jeść (na szczęście) możemy bez maseczek 😉
  • wszystkie rodzaje sklepów zostały otwarte – wprowadzono w nich limit maksymalnej ilości klientów oraz absolutny wymóg noszenia maseczki oraz jednorazowych rękawiczek. Oczywiście, zawsze należy zachowywać odległość przynajmniej 1 m od innych osób
  • muzea zostały otwarte (!) zasady te same: obowiązkowe zachowanie bezpiecznej odległość i maseczki. Muzea będą regulować wejścia turystów, aby mogły być zachowane reguły bezpiecznego zwiedzania tych miejsc.

Czyli przyjeżdżać czy nie?

Należy podkreślić, że wszystkie kraje boją się nowego wzrostu zakażeń i tego jak sobie z nim poradzić. Również we Włoszech, jest sporo osób, które wcale na otwarcie granic UE nie czeka, ponieważ obawiają się, że to właśnie zagraniczni turyści mogą przywieźć ze sobą wirusa. Przyjmijmy jednak, że Polska Was wypuści z kraju, a Włochy nie zmienią zdania i przyjmą wszystkich, zagranicznych turystów.

Przyjeżdżać czy nie? To pytanie, które sporo osób zadaje sobie już od marca … Oczywiście nie mogę Wam powiedzieć co macie robić, bo każdy z nas jest odpowiedzialny za to co robi i każdy we własnym zakresie ocenia aktualną sytuację. Z tego też powodu przeprowadziłam na Facebooku mały sondaż, w którym pytałam kto w obecnej sytuacji byłby skłonny przyjechać na wakacje do Włoch, a kto uważa, że to zbyt niebezpieczne. Wyniki okazały się interesujące, ponieważ 66% głosujących stwierdziło, że pojechałoby na taki urlop, a 34% jednak by się nie zdecydowało. Jednym słowem, zdania są podzielone, ale przeważa optymizm.

Na koniec dodam, że jeśli sytuacja pandemiczna w najbliższych tygodniach się nie zmieni i nie pozamykają nas znowu w domach, z pewnością spędzę całe moje lato jeżdżąc po Ligurii i Włoszech. Co więcej, moim zdaniem ten rok jest dobrą okazją, aby uniknąć tłumów turystów praktycznie wszędzie (!) więc moim zdaniem to będzie dobry moment na zwiedzanie Włoch 😉

 

  • Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.