Jesień to okres zbiorów i przygotowań na zimę. Pod koniec sierpnia i na początku września zaczyna się winobranie. Natomiast październik to okres najważniejszego, liguryjskiego produktu: OLIWEK. Oliwa z oliwek jest w Ligurii, jak i w całych Włoszech, bardzo ważnym produktem, a cały proces produkcji oraz jej wytwarzania jest bardzo fascynujący 🙂
Rodzaje oliwy w Ligurii
Liguria jest podzielona na 3 odrębne rejony, w których wytwarza się oliwę z różnych odmian oliwek.
Olio di Riviera dei Fiori (oliwa z Wybrzeża Kwiatów) czyli oliwki pochodzące z zachodniej Ligurii. W tej części regionu gaje oliwne składają się przede wszystkim ze znanych w całych Włoszech olive taggasche, które w 90 % składają się na olwę z tej części Ligurii.
Olio del Ponente Savonese (oliwa z zachodniej części prowincji Savona) czyli oliwki uprawiane w zachodnio-centralnej części Ligurii. Oliwa z tej części regionu ma w swioim składzie 50% olive taggasche.
Olio di Levante (oliwa ze wschodniej części Ligurii) Ta oliwa składa się z mieszanki autochtonicznych typów oliwek, które nazywają się: lavagnina, razzola, pignola i frantoio.
Kiedy zaczyna się zbiór?
W dawnych czasach zbiór zaczynał się w grudniu/styczniu (!!!) tzn. kiedy oliwki dojrzewały (stawały się wszystkie czarne). Dziś zbiór rozpoczyna się pod koniec września i trwa do listopada. Okres jest tak długi, ponieważ gaje oliwne znajdujące się bliżej morza, dojrzewają znacznie szybciej, niż te, które są wysoko w górach. Oznacza to również, że oliwki które są zbierane są NIEDOJRZAŁE (!!!) czyli są w większości zielone. Dlaczego? Odpowiedź poniżej …
Mucha oliwek (Bactrocera oleae)
Oto powód wczesnego zbioru oliwek. To również największy wróg tych roślin. Mała muszka, która upodobała sobie owoce oliwek jako domek dla swoich larw. Szczyt okresu rozrodczego tego insekta zaczyna się właśnie jesienią. Wtedy masowo zaczynają składać jaja w owocach oliwek. W dawnych czasach nie za bardzo się tym przejmowano i nawet jeśli owoce były zaatakowane przez muchę, robiono z nich olej. Jednak oliwki, z których wylęgły się larwy (bleah) dają nie tylko mniej oleju (larwa wyjada część miąższu oliwki), ale również zmienia jego smak, który staje się ostrzejszy.
Jak przebiega zbiór?
Najpierw właściciele gajów oliwnych sprawdzają prognozy pogody (nie może padać deszcz). Potem sprawdzają na jakim etapie dojrzewania są owoce (tak, zbierają je niedojrzałe … ale są już “trochę” dojrzałe … tylko właścieiele wiedzą, kiedy nadszedł WŁAŚCIWY dzień 😉 ). Potem kosi się trawę pod drzewami (to bardzo ważne, ponieważ potem oliwki się strąca na ziemię, a przy wysokiej trawie, nigdy by się ich nie znalazło). Następnie, na ziemi, rozkłada się siatki o bardzo małych oczkach. Będą one służyły do zbierania oliwek, które zostały pozrzucane na ziemię. I potem nadchodzi dzień zbioru.
Większość używa mechanicznego ramienia, które strząsa z gałązek wszystkie owoce. Niektórzy robią to jeszcze ręcznie, tzn. strącają kijem … ale ten sposób często uszkadza rośliny … więc raczej się od niego odchodzi. Potem siatkami przesuwa się wszystkie oliwki w jedno miejsce i zbiera w koszach albo skrzyniach. Siatki się zwija, a oliwki wywozi do FRANTOIO – czyli OLEJARNI miejsca, gdzie wyciska się oliwę.
Frantoio (Olejarnia)
Olejarnia, w której ja byłam znajduje się w Leivi, prowincja Genui. Nazywa się Frantoio Oleario Solari Mauro i obsługuje ona całe, centralne Levante Ligure. Kiedy zaczyna się okres zbiorów, rolnicy (oraz normalni mieszkańcy, którzy mają swoje małe gaje oliwne w ogródku) przyjeżdżają tu z oliwkami, na wytłaczanie oliwy.
Oliwki są tu ważone, myte i potem wyciska się z nich oliwę w specjalnej maszynie. Po mniej więcej godzinie, oliwa z oliwek jest gotowa! Poza tym, jeśli nie ma się własnych oliwek, nie ma problemu, na miejscu właściciele olejarni sprzedają ich własny olej. Kosztuje 8€/½ litra i jest doskonały !!! 😉
Absolutnie powinniście spróbować tutejszej oliwy z oliwek, ponieważ jest wyjątkowo delikatna i jest jednym z najbardziej typowych, liguryjskich produktów.
- Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉
Cieszę się, że dotarłam na Twojego bloga i na ten wpis o oliwach Liguryjskich (i inne wpisy np. o focacci ) chciałabym dowiedzieć się gdzie mogłabym zamówić do Polski taką oliwę naprawdę dobrej jakości z ostatnich zbiorów z zachodniej części wybrzeży Ligurii. Cenię sobie małe gospodarstwa i regionalne produkty.