Zuccarello to małe, malownicze miasteczko w zachodniej Ligurii. Obecnie nie ma większego znaczenia, natomiast w przeszłości była to niezależna posiadłość Markiza, który miał koneksje z Republiką Lukki, w Toskanii. Ale zacznijmy od początku 🙂
Jak dojechać do Zuccarello?
- samochodem – zdecydowanie najwygodniej! Jadąc autostradą A10, zjazd Albenga i potem droga lokalną SP582 która dojedziecie do miasteczka w ok. 15 minut. Więcej info tutaj.
- pociagiem + autobusem – da się też dojechać publicznymi środkami transportu. Najpierw pociagiem do Albenga (więcej info tutaj), a potem autobusem (linia 75), której przystanek jest przy dworcu kolejowym. Podróż zajmie wam ok. 30 minut. Bilet autobusowy kosztuje 1€.
Historia
Pierwsze wzmianki o siedlisku w tym miejscu pochodzą z okresu Średniowiecza, ok. XIII w. Z czasem, dzięki swojemu strategicznemu położeniu, Zuccarello stało się bardzo ważnym ośrodkiem, o które zabiegały rodziny lokalnych patrycjuszy. Na początku XIV w. stało się ono stolicą lokalnych markizów, rodziny Clavesana. Potem, po zaaranżowaniu małżeństwa między najzamożniejszymi rodzinami, miasteczko przeszło w ręce rodziny Del Carretto. Dzięki niej Zuccarello stało się jeszcze ważniejsze. Del Carretto utrzymywali bliskie relacje z Mediolańskimi Książętami oraz z Republiką Genueńską. Jednak najbardziej znane powiązanie dynastyczne Del Carretto dotyczy Państwa Lukki, które nawiązane zostało wraz z małżeństwem Ilarii Del Carretto, córki markiza Carlo I Del Caretto, z Paolo Guinigi, legendarnym władcą Lukki w Toskanii. Nastepnie, w XVI w. Zuccarello zaczęło tracić na znaczeniu i dość szybko zostało przyłączone do Republiki Genueńskiej. Potem, w czasie dominacji Napoleona, Zuccarello zostało włączone do państwa francuskiego, a po jego upadku do Królestwa Sardynii. Ostatecznie, w 1861r. stało się częścią Zjednoczonych Włoch.
Rzeczy do zrobienia i zobaczenia
Via Armando Tornatore
Kiedy dojedziecie do Zuccarello, od razu zwrócicie uwagę na jego średiowieczne, stare miasto. Jego główną ulicą jest via Armando Tornatore, którą otwiera 0d północy brama Porta Soprana. Przechodząc przez nią znajdziecie się w sercu starego miasta. Główna ulica charakteryzuje sie podcieniami, gdzie znajdują się liczne restauracje, bary i sklepy z pamiątkami.
Kościół San Bartolomeo
Idąc dalej ulicą, dojdziecie do głównego kościoła miasteczka. Został on wybudowany w XIII w. Jego fasada utrzymana jest w stylu romańskim i gotyckim. Z kolei wnętrza są utrzymane w stylu barokowym.
Schody “dobrego przyjęcia”
Po lewej stronie od wejścia do kościoła możecie zobaczyć lokalną ciekawostkę. Schody “dobrego przyjęcia” w czasach markizów były rodzajem strefy wolnej, w której skazani i więźniowie mogli prosić o udzielenie im łaski przez markizów.
“Kolumna biczowania”
Przed kościołem z kolei, znajduje sie inne, specyficzne miejsce w Zuccarello: “kolumna biczowania”. Zrobiona z czarnego łupka, w przeszłości była miejscem, do którego przywiązywano skazanych i nastepnie ich tam biczowano … tylko ta kolumna, pozostałe służyły do podtrzymywania podcieni 😉
Średiowieczny most
W połowie ulicy via Armando Tornatore możecie skręcić w prawo, Wąska uliczka doprowadzi was do rzeczki Neva, która płynie wzdłuż murów starego miasta. Most jest zdecydowanie najbardziej malowniczym i romantycznym punktem Zuccarello. W przeszłości datowano jego budowę na okres wczesnego Średniowiecza, ostatecznie jednak przyjmuje się, że został on wybudowany pod koniec Średniowiecza.
Pałac Markizów
Wracając na główną ulicę, kontynuujcie wasz spacer. Po kilku minutach dojdziecie do Pałacu Markizów, miejsca, w którym mieszkali i zarządzali miasteczkiem Del Carretto. Było to również miejsce, w którym podpisano pokój między Republiką Genueńską, a państwem markizów właśnie. Obecnie w pałacu znajdują sie prywatne mieszkania, ale z zewnątrz można nadal podziwiać jego piękne freski oraz płaskorzeźby na fasadzie.
Porta Sottana – Brama Południowa
Za pałacem znajduje się kolejna brama Zuccarello. Jest to w zasadzie pierwszy, charakterystyczny budynek, który zobaczycie dojeżdżając tu z Albengi. Nadal widoczna, została wielokrotnie przebudowana na przestrzeni wieków, obecnie znajdują się tam prywatne mieszkania.
Rzeźba Ilarii Del Carretto
Jak już wyżej wspomniałam, najsławniejszą postacią pochodzącą z Zuccarello była Ilaria Del Carretto. Jej rzeźba znajduje się obok południowej bramy Zuccarello. Była ona córką markiza Carlo del Carretto, który w 1403 r. wydał ją za mąż za bardzo wpływowego i legendarnego Paolo Guinigi, władcę toskańskiego miasta Lukka. Mieli oni dwójkę dzieci, niestety jednak podczas drugiego porodu, w wieku 26 lat, Ilaria zmarła. Ówczesne kroniki głosiły, że Paolo był zdesperowany i załamany śmiercią młodej żony. Na pamiątkę jego miłości, zatrudnił najbardziej znanego w tym czasie rzeźbiarza, Jacopo Della Quercia, aby stworzył dla niej piękny, marmurowy sarkofag. Obecnie sarkofag można obejrzeć w Katedrze św. Marcina w Lukce. Z względu na wyjątkowa urodę Ilarii, rzeźba stała się niesamowicie znana i do tej pory jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta Lukka.
Ciekawostka
- Zuccarello jest wpisane na listę najpiekniejszych miasteczek we Włoszech
Nawet jeśli Zuccarello nie jest już tak ważne jak w przeszłości, jest absolutnie warte zobaczenia! Szczególnie dlatego, że nie ma tam zbyt wielu turystów, a jest za to cisza, historia i prawdziwa, liguryjska atmosfera 🙂
- Spodobał Ci się tekst? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostaniemy w kontakcie! Możesz polubić That’s Liguria! na Facebooku ! Znajdziesz tam codziennie nowe zdjęcia, inspiracje i ciekawe informacje 😉